Рак яєчників

Думка лікаря

Лікар-рентгенолог TomoClinic Ганна Годлевська висловилася щодо цього виду онкології:

«Нам часто доводиться діагностувати у жінок онкологію яєчників. Це захворювання найбільше вражає жінок старше 50 років, хоча останнім часом рак суттєво «помолодшав». Ми пов’язуємо це з хронічними захворюваннями сечостатевої системи і поганою екологією. На щастя, наша клініка має достатній для лікування раку яєчників комплекс обладнання та колектив професіоналів».

Що таке рак яєчників?

Рак яєчників — онкологічне захворювання, що вражає тканини яєчників. Рак є однією з найбільш поширених хвороб в світі. Захворювання виникає внаслідок утворення пухлини безпосередньо в яєчнику, а також може розвинутися через метастатичні утворення від пухлини в іншому органі. Небезпека раку яєчників криється у відсутності симптомів і тому важливо визначити рак на ранній стадії.

Яєчники — статеві органи, в яких розвиваються жіночі статеві клітини. Також яєчники виконують ендокринну функцію і відповідають за вироблення гормонів. Згідно медичній практиці, якщо злоякісна пухлина локалізується в яєчнику, з її лікуванням або видаленням не виникає труднощів, а після операції не потрібна додаткова терапія. Але у випадках із злоякісними утвореннями ситуація складніша. Пухлина при раку може поширюватись організмом. Ракові клітини за допомогою лімфатичних судин розносяться по всьому організму, створюючи метастази в реґіонарних лімфовузлах або віддалених органах.

У медичній практиці відзначають, що більше шансів на одужання мають люди, злоякісні утворення у яких були виявлені на ранній стадії. Саме в цей період існує можливість повноцінно видалити ракову пухлину, провести хіміотерапію для руйнування всіх ракових клітин. Але основна проблема полягає саме в тому, що найчастіше рак яєчника в організмі жінки протікає безсимптомно і визначити хворобу на самому початку прогресування можна не завжди. Єдиною можливістю діагностувати рак яєчників на ранній стадії є проходження щорічного профілактичного огляду у гінеколога і проведення ультразвукового дослідження.

рак яичников

Основні причини і фактори ризику розвитку раку яєчників

У сучасній медицині існує ряд причин, які можуть вплинути на розвиток онкології. Можливі причини виникнення раку яєчників:

• Вік пацієнтки. Рак яєчників часто вражає жінок, вік яких досяг старше 50 років, після настання менопаузи. Злоякісний процес розвивається на тлі гормональних змін в організмі жінки.
• Зайва вага. Жінки, які страждають на ожиріння, хворіють на онкологічні захворювання органів сечостатевої системи частіше. Це пояснюється порушенням роботи ендокринної системи.
• Відсутність дітей. Є дослідження, що показує: жінки, які не народжували дітей, більш схильні до розвитку раку яєчників. Також хвороба може виникати у жінок, які відмовляються від годування дітей грудьми.
• Прийом медичних препаратів, спрямованих на лікування безпліддя. Згідно зі статистикою захворювання, тривалий прийом деяких препаратів, спрямованих на відновлення репродуктивної функції, може послужити виникненню раку.
• Прийом лікарських препаратів, що містять естроген без прогестрона в клімактеричний період. Лікування медикаментами, що містять у складі обидва гормональних елемента, істотно зменшують шанси на хворобу.
• Генетична схильність. Ризик захворіти на рак яєчників збільшується на 10%, якщо хтось із кровних родичів перехворів на рак.
• Наявність раку молочної залози. В особливій небезпеці знаходяться ті жінки, які перенесли або борються з онкологічним ураженням грудей.
• Раннє статеве дозрівання.
• Харчування. На розвиток раку може вплинути неправильне харчування, а точніше велика кількість споживання жирів.

Стадії і види розвитку раку яєчників

Рак яєчників згідно спеціалізованої класифікації розвивається в чотири стадії. Початкові стадії розвитку раку яєчників протікають безсимптомно. Це не дає можливості визначити захворювання на ранній стадії.

Стадії раку яєчників:

• Перша стадія — ураження яєчника
• На другій стадії відбувається ураження матки і прилеглих тканин
• Для 3 стадії онкології характерний розвиток ракових клітин в лімфатичних вузлах
• Четверта стадія раку є найбільш важкою: клітини поширюються у віддалені органи

стадии рака яичников

Ступені тяжкості першої стадії раку яєчників:

1а. Легка ступінь, пухлина локалізується в одному яєчнику, при діагностиці ракових клітин не виявлено.
1в. Друга ступінь, пухлина локалізується в обох яєчниках.
1с. Третя ступінь, злоякісна пухлина вражає обидва яєчники.

На другій стадії раку положення пацієнтки є дещо гіршим, адже хвороба є агресивною і швидко розвивається. Друга стадія також класифікується ступенями складності:

2а. Хвороба поширюється на маткові труби і матку.
2в. Ракові клітини вражають пряму кишку.
2с. Захворювання вражає матку, маткові труби, пряму кишку і сечовий міхур.

Ступені тяжкості раку 3 стадії:

• 3а. При діагностиці органів черевної порожнини метастази відсутні, але при розгляді біоптату під мікроскопом виявляються ракові клітини.
• 3в. Наявність метастазів в органах черевної порожнини. Вплив на лімфовузли не спостерігається.
• 3с. Метастази в органах черевної порожнини перевищують 2,5 сантиметра в розмірі, в лімфовузлах виявлені ракові клітини.

На четвертій стадії метастази вражають віддалені органи, з’являється сильний біль.

Види раку яєчників:

• Ендометричний. Для цього виду раку характерне виникнення невеликого новоутворення. Пухлина локалізується на обох сторонах парного органу.
• Вторинний. Цей різновид раку виникає в жіночому організмі у вигляді кістозної пухлини з рідиною всередині. Доброякісна пухлина при ігноруванні лікування може переростати в злоякісну.
• Метастатичний. Метастази розходяться організмом. Попадання злоякісних клітин відбувається через кров.

Симптоми раку яєчників

Раковий процес в яєчниках не відрізняється яскраво вираженою симптоматикою і часто діагностується на останніх стадіях. А ті ознаки хвороби, які виникають у жінок при розвитку раку, списуються на проблеми з травним трактом або легке нездужання. Саме схожість з патологічними процесами травлення і сечостатевої системи впливає негативним чином на стан пацієнтки: через постановку невірного діагнозу хвороба прогресує.

Симптоми раку яєчників:

• Здуття живота, відчуття важкості (як після прийому великої кількості їжі)
• Болі в животі, області тазу
• Больові відчуття при сечовипусканні (у багатьох випадках цю ознаку пацієнти списують на цистит)
• Регулярне нетравлення, метеоризм
• Різкі втрати або набори зайвої ваги
• Біль при статевому акті

Діагностика раку яєчників

Хвороба не має яскравих і точних симптомів, виходячи з яких можна було б визначити захворювання. Саме тому пацієнтки звертаються в клініку, коли хвороба вже неабияк прогресує. Найбільш часто рак яєчників діагностується на третій стадії.

 1. Першим етапом діагностики раку яєчників є бімануальне дослідження: фахівець проводить огляд через піхву. Також бімануальне дослідження рекомендовано проводити в комплексі з ректальним оглядом, який проводиться через пряму кишку. Використовуючи ці методи, лікар може виявити пухлину яєчників.
 2. При підозрі на рак яєчників фахівці відправляють пацієнта на магнітно-резонансну або комп’ютерну томографію.
 3. При виявленні пухлини наступний етап — визначення характеру новоутворення. Для цього використовується біохімічний аналіз крові, виходячи з результатів якого визначається тип пухлини.
 4. Важливим етапом діагностики є проведення аналізу на онкомаркери: він показує кількість речовин, які знаходяться в рідинах організму при наявності небезпечних утворень.
 5. Найбільш точним при підтвердженні діагнозу рак яєчників є аналіз на біопсію. Біопсія передбачає забір частинок тканин для гістологічного дослідження. Це дозволяє визначити природу пухлини.

Лікування раку яєчників

Тактика лікування раку яєчників розробляється фахівцями суміжних спеціальностей для кожного пацієнта індивідуально після комплексного обстеження.

Методи лікування раку:

• Хірургічне втручання
• Хіміотерапія
• Променева терапія

Хірургічне втручання є найбільш поширеним способом лікування раку. У хірургічного лікування теж є мінуси: якщо уражені обидва яєчника і інші частини сечостатевої системи, всі органи доводиться видаляти. Як наслідок жінка повністю втрачає репродуктивну функцію. Але якщо захворювання було діагностовано на першій стадії, виникає можливість провести видалення лише одного яєчника і зберегти репродуктивну функцію.

Також після видалення пухлини фахівець може призначити хіміотерапію (точну кількість курсів може визначити тільки фахівець, відштовхуючись від стадії і ступеня тяжкості хвороби) для руйнування ракових клітин. У багатьох випадках хіміотерапія проводиться двічі: перед і після операції. Курси хімічного медикаментозного лікування призначаються для зупинки росту пухлини.

Хірургічне лікування

Операція є найбільш ефективним способом боротьби з раком яєчників. Стадія хвороби відіграє важливу роль при плануванні операції. Якщо хвороба знаходиться на ранніх стадіях, хірургічне лікування допоможе видалити яєчники і маткові труби. В цьому випадку при ретельному знищенні ракових клітин у жінки зберігається дітородна функція. У разі, якщо хвороба поширилася в організмі, видаленню підлягають обидва яєчники, матка, прилеглі м’які тканини. Після оперативного втручання для посилення ефективності лікування лікар може призначити хіміотерапію.

Хіміотерапія

Прийом препаратів призначають пацієнтам: перед операцією для припинення росту пухлини, а також після проведення оперативного втручання. Медичні препарати здатні запобігти розростанню ракових клітин. Курси хіміотерапії включають прийом таблеток, внутрішньовенні або внутрішньоартеріальні ін’єкції. Кількість курсів хіміотерапії призначається індивідуально і залежить від результатів аналізів пацієнта.

Інноваційні рішення в TomoClinic

В онкологічному центрі TomoClinic для кожного пацієнта індивідуально розробляється тактика лікування. Підбирають методи і складають план лікування фахівці суміжних спеціальностей. Після збору анамнезу і проведення первинного огляду лікарі клініки забезпечують метод візуалізації пухлини. Для цього використовується МРТ, КТ та УЗД.

Лікування променевою терапією

Лікування в TomoClinic призначається фахівцями після збору анамнезу та діагностики із застосуванням сучасної апаратури. У нашій клініці це лінійні прискорювачі, з якими здорові тканини і органи залишаються мінімально пошкодженими, в той час як пухлинні клітини знищуються по максимуму.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію яєчників:

ESMO_epitelial_ovarian_cancer

ESMO_Non-epitelial_ovarian_cancer

Ovarian_Cancer

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Ovarian cancer — рак яєчників)

https://www.esmo.org/Guidelines/Gynaecological-Cancers/ESMO-ESGO-Consensus-Conference-Recommendations-on-Ovarian-Cancer

Рецидиви і прогноз

Рецидив — повторне виникнення пухлини в місці первинної локалізації. Рецидив хвороби відбувається приблизно в 30% випадків в перші три роки після одужання. Для діагностики рецидиву раку яєчників жінкам рекомендовано періодично проходити профілактичний огляд.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування раку яєчників, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 30-15-03. Переможемо рак разом!​

 


 1. Здравствуйте! У меня диагноз рак 4й стадии с метостазом в печени а асцит мне 42 года очень хочется жить. Посоветуйте что мне делать . Сказали я не операбельный. Химию делать не хочу.


 2. Рак яиччников,,3 стадия.Болею год.Проведено 9 курсов химиотерапии.Сейчас анализы в норме.Онкомаркеры в норме.КТ метастазирования не обнаружила.Предлагают операцию.Не будет ли хуже после нее.Не пойдет ли активное метастазирование?Поступала год назад с неоперабельным раком и сильным асцитом.Делать ли операцию?


  1. Елена, доброго дня. Решение по каждому индивидуальному случаю должен принимать ваш лечащий врач и консилиум специалистов. Возможно, есть смысл обратиться за дополнительным экспертным мнением. Созвонитесь с нашим центром, чтобы назначить консультацию — 0 (800) 30-15-03


 3. Доброе утро. Сколько стоит сеанс стомотерапии при раке ямчников 3С стадия. Рецидив после операции экстирпации матки и придатками, большим сальником, выведение колостомы, после 5 курсов химиотерапии. Операция была в июле 2018 г. В данный момент рецидив 67х43 мм


 4. Рак яичников опухла размер очень большой врач говорить первый што нада делать лечения или операция потом лецения , пожолуста ответь мой вопрос ? Заранее спасибо !


  1. Тактику лечения может назначить только врач после изучения медицинских данных. Пожалуйста пришлите медицинские документы на удаленную бесплатную консультацию https://tomocenter.com.ua/konsultatsii/dystantsionnaya-konsul-tatsiya/ или обратитесь на линию 0 (800) 30-15-03


  1. Регулярные обследования – лучший способ предупредить или вовремя диагностировать рак. Это заболевание не имеет симптоматики на начальной стадии, потому появление первых симптомов будет сигнализировать о продолжительном протекании онкопатологии. При регулярных визитах к гинекологу, врач сможет своевременно заметить любые патологические отклонения и провести необходимые исследования, чтобы верифицировать природу патологии. Согласно международным протоколам для того, чтобы говорить о наличии онкологического заболевания врач должен обязательно провести 3 этапа диагностики: визуализировать патологию (“увидеть”), верифицировать (с помощью биопсии проведенной под контролем УЗИ определить злокачественный ли процесс) и стадировать заболевание, если предыдущий этап показал злокачественность новообразования (определить насколько рак распространился в организме).


  1. Данное заболевание не имеет своей исключительной симптоматики, его можно легко спутать с симптомами других проблем со здоровьем, на которые мы часто не обращаем внимание. Например это боли внизу живота, метеоризм, запор, ухудшение аппетита, изменение веса. Чтобы своевременно диагностировать заболевание, пожалуйста, при любых продолжительных изменениях состояниях здоровья незамедлительно обратитесь к врачу.

Залишити відповідь

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано.