Рак шийки матки

 

Рак шийки матки відноситься до найпоширеніших злоякісних пухлин у жінок. По всьому світі у жінок рак цієї локалізації по частоті виникнення знаходиться на другому місці після раку молочної залози.

Фактори ризику

За статистикою при цьому виді раку в 90% випадків фахівці знаходять в пухлинної пробі ДНК HPV – вірус папіломи людини, здатний провокувати виникнення інфекцій субклінічного характеру в малому тазу і приводити до розвитку онкологічних захворювань. Вважається, що HPV – це умовний патоген, а для виникнення пухлини потрібні і інші модифікуючі провокатори, які, на жаль, не всі відомі. HPV потрапляє в організм при статевому контакті, розміщується в слизовій, де і відбувається його розмноження.

Ризик розвитку захворювання зростає в міру збільшення числа сексуальних партнерів. Безладність статевого життя партнера-чоловіка також збільшує ризик захворювання для жінки.

Фоновими процесами для раку шийки матки є псевдоерозії, лейко- і еритроплакії. До власне передпухлинні процесу відноситься дисплазія шийки матки. Дані патології необхідно лікувати відразу, після їх виявлення.

Пухлина зазвичай виявляється вже на пізніх стадіях, так як жінки часто ігнорують профілактичні огляди у гінеколога.

34563.jpg

Симптоматика ракової пухлини

Патологія має специфічні і загальні симптоми. До останніх відносяться:

 • Втрата маси тіла.
 • Зниження апетиту.
 • Слабкість.
 • Температура.
 • Запаморочення.
 • Пітливість.
 • Блідість і сухість шкіри.

Рак шийки матки характеризують такі специфічні симптоми:

 • Виділення крові з піхви під час відсутності менструації.
 • Біль внизу живота.
 • Набряки ніг і статевих органів (на останніх стадіях).
 • Проблеми з роботою сечового міхура і кишечника, утворення свищів.
 • Затримка сечі, анурія, уремія.
 • Важкі інфекції сечостатевої системи.

Як тільки у жінки виявляються загальні або специфічні симптоми раку шийки матки, необхідно звернутися до фахівця, який проведе повну діагностику і призначить ефективне лікування.

Діагностування раку шийки матки

Діагностичні заходи включають в себе:

 • Візуальний огляд в дзеркалах і бімануальне (ручне) дослідження.
 • Проба Шиллера (уражені дільниці не фарбуються при змащення їх Люголем)
 • Кольпоскопія.
 • Мазки на цитологію.
 • Біопсія з підозрілих ділянок.
 • УЗД органів малого тазу.
 • КТ.
 • Внутрішньовенну урографію.
 • Цистоскопію.
 • Ретророманоскопію.
 • Рентген (виявлення метастазів).

Діагностика такого серйозного захворювання повинна проводитися в спеціалізованому медичному закладі грамотними фахівцями, тільки в цьому випадку прогноз на одужання буде точним і правильним.

Залежно від того, яка стадія хвороби, лікар приймає рішення про лікування.

Стадії раку шийки матки

0 стадія – преінвазивна карцинома (початок розвитку патології), симптоми відсутні.

1 стадія – інвазивна карцинома – рак шийки матки, обмежений маткою.

2 стадія – пухлина шийки з поширенням на саму матку, але без проростання в нижню третину піхви або стінки таза.

3 стадія – поширення на стінку таза і/або залучення нижньої третини піхви.

4 стадія – проростання в крижі, кишечник, сечовий міхур, наявність метастазів.

rak-shejki-matki.jpg

Лікування раку шийки матки

В даний час основними методами лікування хворих є променева терапія, хірургічний і комбінований.

Рішення про хірургічне лікування приймається в основному для хворих з обмеженими пухлинами на шийці матки.

Для більшості хворих з преінвазивним раком застосовується конусоподібна електроексцизія (конізація) шийки матки. У разі переходу преінвазивного раку на вагінальні склепіння проводиться екстирпація матки з 1/3 верхньої частини піхви. Пацієнтки з преінвазивний раком шийки матки можуть бути вилікувані.

Оперативне втручання широко застосовується і при лікуванні хворих з інвазивною формою захворювання. Стандартної операцією є розширена екстирпація матки.

В даний час операція, як самостійний метод або елемент комбінованого лікування, виконується переважно у хворих на рак шийки матки 1-2 стадій, одночасно може проводитися хіміотерапія.

Комбінований метод складається з двох компонентів: хірургічного та променевого. Променева терапія проводиться в переважній більшості випадків інвазивного раку шийки матки у вигляді передопераційного і післяопераційного впливу.

Значна частина хворих на рак шийки матки проводиться самостійна поєднана променева терапія. Поєднана променева терапія включає в себе брахітерапію (внутрішню терапію) і дистанційну променеву терапію.

Зараз для лікування раку шийки матки 3 ступеня широко використовується томотерапія.

Сучасна система TomoTherapy®HD дає можливість ефективно лікувати злоякісні пухлини. Томотерапія дозволяє здійснювати опромінення кількох зон одночасно, витримуючи індивідуальні дози для кожної з них.

Якщо в процесі лікування для деяких зон вже була застосована максимальна критична доза, то томотерапія дає ще один шанс на одужання. Система TomoTherapy® використовується для лікувального впливу на всі види і форми пухлин.

В УЦТ використовується мультидисциплінарний підхід: з перших днів перебування пацієнта в клініці, його здоров’ям опікується консиліум фахівців, які ставлять точний діагноз і призначають максимально ефективне лікування.

«Український Центр Томотерапії» – це приватна онкологічна клініка, розташована в місті Кропивницький. Детальну інформацію про УЦТ Ви можете дізнатися за телефоном, за допомогою віддаленої безкоштовної консультації або під час першого візиту в УЦТ. Ми намагаємося зробити все, щоб пацієнти почували себе комфортно, а кожен візит був результативним і корисним. Відгуки можна прочитати тут.

Ви можете отримати безкоштовну дистанційну консультацію або поставити необхідні питання за телефоном.

 1. Добрий день
  При діагнозі раку шийки матки потрібен більший спокій
  Я лежачий режим чи навпаки рухатись більше ?

  1. Онкологическое заболевание любой локализации требует индивидуального подхода к лечению. При этом врач учитывает особенности организма человека и его заболевания. Наиболее эффективными методами для лечения рака шейки матки являются хирургическое вмешательство и лучевая терапия. Эти методы не взаимоисключающие, а дополняют друг друга, каждый выполняет свою роль.

  1. чтобы заболевание не стало ужасным сюрпризом, нужно прежде всего проходить профилактические осмотры, во время которых специалист сможет своевременно заметить патологические изменения. Можно будет или предупредить развитие онкологического процесса или устранить его на начальном этапе.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.