Рак прямої кишки

Думка лікаря

Завідуюча лікувальним відділенням TomoClinic, лікар-радіолог вищої кваліфікаційної категорії Наталія Серьогіна так висловлюється про хворобу:

«При раку прямої кишки променева терапія може бути показана до операції з метою зменшення пухлини і після операції для закріплення результатів та профілактики рецидиву. У всьому світі променева терапія активно застосовується при раку прямої кишки, це вже стандарт».

Що таке рак прямої кишки?

Рак прямої кишки — ще одне онкологічне захворювання органів черевної порожнини, яке часто вражає українців. Новоутворення прямої кишки розвивається з 1 по 4 стадії і супроводжується сильною втомою, втратою ваги і больовими відчуттями в області живота.

Що викликає рак прямої кишки?

Всі онкологічні захворювання подібні між собою: незалежно від того, яку частину людського організму вони вражають, їх первинна симптоматика є незначною і подібною іншим, менш серйозним захворюванням. Крім того, неможливо вказати точну причину появи раку кишки. Зазвичай відбувається поєднання декількох несприятливих факторів, які стимулюють утворення пухлин. Рак прямої і товстої кишки на сьогоднішній день є поширеними захворюваннями, які вражають як молодь, так і дорослих людей.

рак кишечника

Факторами, що стимулюють появу цієї хвороби, є:

 • дієти
 • спадковість
 • хронічні запальні захворювання товстого кишкывника: хронічний проктит, хвороба Крона
 • поліпи кишечника
 • кишкова метаплазія епітелію

Основні симптоми раку прямої кишки

Рак прямої і товстої кишки мають подібні ознаки, такі як хронічне порушення стільця, болі в животі, загальне погіршення самопочуття (слабкість, втрата ваги, блідість шкіри, швидка стомлюваність). Саме тому при появі будь-яких змін у своєму самопочутті важливо відразу звернутися до фахівця.

Рак прямої кишки допоможуть розпізнати наступні симптоми:

 • виділення з анального каналу
 • болючість при дефекації (процес виділення калу)
 • нетримання газів та калу
 • кровотечі (домішки крові в калі — на початкових стадіях захворювання, домішки гною і слизу можуть виявлятися на 3 та 4 стадії)
 • може спостерігатися порушення функцій оточуючих органів (наприклад, нетримання сечі)
 • у деяких пацієнтів з’являється відраза до м’ясних продуктів: вчені та лікарі пояснюють це тим, що під час перетравлення тваринної їжі (м’яса в першу чергу) утворюється ряд речовин-канцерогенів, які при тривалому контакті зі слизовою шлунка сприяють метаплазії епітелію

Стадії захворювання

рак прямой кишки стадии

Де локалізується і куди пускає метастази цей вид раку?

Частина товстого кишечника, в якій закінчуються всі травні процеси організму і в якій відбувається процес формування калу, називається прямою кишкою. Вона складається з 3 частин:

 • анальної — ця частина відповідає за процес дефекації
 • середньої (ампулярної) — саме тут відбувається формування калових мас
 • надампулярної

Анатомічні особливості прямої кишки дуже впливають на те, як метастази розповсюджуються в організмі. Так, дослідження показали, що даний вид онкології метастазує в регіонарні лімфовузли, в промежину за ходом судин та нервів, в систему ворітної вени печінки (в деяких випадках безпосередньо в печінку), системою нижньої статевої вени метастази вражають легені, кістки та інші органи, їх стінки.

Осередок захворювання (пухлина) в більшості випадків розташовується в ампулярному відділі.

Діагностика раку прямої кишки в Україні

Який метод діагностики застосовувати для пацієнта, обирає лікар. Але загальноприйнятими в онкології для даного виду злоякісних новоутворень вважаються колоноскопія з біопсією та аналізи на приховану кров. Саме патоморфологічне дослідження фрагментів тканин допомагає фахівцям встановити, злоякісна або доброякісна пухлина розвивається в організмі пацієнта.

Також онкологію прямої та товстої кишки в сучасних клініках діагностують за допомогою ПЕТ-КТ. Даний метод використовують:

 • для визначення однієї з 4 стадій захворювання
 • при рецидиві хвороби
 • якщо необхідно терміново прийняти рішення про хірургічне втручання (в деяких випадках лікування онкології прямої і товстої кишки може проходити без операції)

Лікування раку прямої кишки

Першим етапом в більшості випадків стає променева, хіміотерапія та їх комбінації. Потім в залежності від ситуації до цих методів лікування може підключитися хірургія. Хіміопроменеву терапію застосовують в центрі TomoClinic ще тоді, коли віддалені метастази відсутні. Радіотерапія пухлинних і непухлинних захворювань прямої кишки за допомогою іонізуючого випромінювання скорочує обсяг новоутворення або кількість залишених після операції клітин. Операція після радіотерапії проходить більш успішно, а якість життя пацієнта при цьому не погіршується. Завдяки своїй точності променева терапія в TomoClinic впливає виключно на пухлину, не пошкоджуючи навколишні органи і скорочуючи шанси на появу рецидиву хвороби.

Лікування раку прямої кишки в TomoClinic

Інноваційні рішення в TomoClinic

У TomoClinic лікування раку проходить завдяки унікальній системі TomoTherapy, яка здійснила справжню революцію в променевої терапії. Дана система призначена для лікування пухлин всіх форм, видів і локалізацій. Єдиний в Україні апарат Tomo HD забезпечує успішний вплив іонізуючого випромінювання на клітини злоякісної пухлини, не зачіпаючи здорові тканини і органи.

Лікування променевою терапією

Для боротьби із злоякісними новоутвореннями клініка застосовує на лінійних прискорювачах сучасну технологію IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy). Це променева терапія зі змінною інтенсивністю дозволяє опромінювати пухлину точно розрахованою дозою радіоактивного випромінювання (від 2 до 5 грей за сеанс). Лінійний прискорювач за допомогою запатентованого бінарного багатопелюсткового коліматора, який ділить віяловий пучок випромінювання на тонкі промені (бімлети), опромінює пухлину. Оскільки кожен бімлет управляється індивідуально, це дозволяє з високою точністю маніпулювати розподілом дози в пухлині.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку прямої кишки:

 1. Протокол NCCN рак прямої кишки (для лікарів) — NCCN Guidelines_Rectal_Cancer_for_Doctors
 2. Протокол NCCN рак прямої кишки (для пацієнтів) — https://www.nccn.org/patients/guidelines/content/PDF/rectal-patient.pdf
 3. Протокол ESMO рак прямої кишки — ESMO_rectal_cancer

TomoClinic — шанс назавжди забути про рак

Запорукою успішного лікування будь-якого захворювання є своєчасна діагностика, і рак — не виняток. Тому дуже важливо стежити за своїм здоров’ям і при перших же симптомах звертатися до кваліфікованих фахівців.

Вартість лікування буде залежати від багатьох факторів і визначається для кожного випадку захворювання індивідуально після вивчення медичних документів пацієнта і визначення стратегії лікування.

Більше інформації про наш центр, променеву терапію, методи діагностики та лікування злоякісних новоутворень ви можете дізнатися на нашому сайті, зателефонувавши за телефоном, задавши запитання нашим фахівцям онлайн.

Результати лікування раку прямої кишки в TomoClinic

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування раку прямої кишки, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 30-15-03. Переможемо рак разом!​

Лікарі клініки

Статті

Новини


 1. Добрый вечер.
  МужчинА 68 ЛЕТ, 5.12 заключение КТ: признаки ИНФИЛЬТРАТИВНОГО Cr прямой кишки с регионарной лимфоаденопатией.
  Скажите, какая в данном случае необходима последовательность лечения? Облучение?


  1. Доброго дня, Виктория. Последовательность лечения в нашей клинике всегда исходит из международных протоколов и индивидуальной клинической картины. Наш междисциплинарный консилиум в каждом отдельном случае рассматривает ситуацию пациенты и выносит свое решение по лечению. Да, иногда в комплекс мер входит и лучевая терапия. В нашей клинике она реализуется на европейском уровне, с соблюдением всех норм и правил, минимальным воздействием на здоровые органы и максимальным — на опухоль. О принятой тактике лечения рака прямой кишки в TomoClinic читайте здесь — https://tomocenter.com.ua/lechenie/lokalizatsii-zlokachestvennykh-opukholey/rak-pryamoy-kishki/ Звоните к нам, чтобы получить более детальную консультацию и ответы на свои вопросы в любой день — бесплатный номер TomoClinic 0 800 33 96 87.


  1. Артемій Віталійович, доброго дня. В TomoClinic лікування всіх пацієнтів відбувається виключно за міжнародними протоколами. Ми спираємося на ці документи для того, щоб надати нашим пацієнтам найбільш ефективну та сучасну терапію і вилікувати. Але, тим не менш, виникають випадки, коли ми можемо залишится безпорадними, як і випадки, коли людина виліковується навіть з запущеною стадією раку. У нас є відгуки тих, хто одужав в таких ситуаціях — https://tomocenter.com.ua/ua/videomaterialy/otzyvy-o-lechenii В кожній окремій ситуації радимо спілкуватися з онкологами й професіоналами своєї справи. Саме вони зможуть дати вам більш конкретну відповідь. Замовити консультацію лікарів ви можете по телефонній гарячій лінії, що вказана на сайті — https://tomocenter.com.ua/ua/kontakty/

Залишити відповідь

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано.