Рак прямої кишки

Думка лікаря

Завідуюча лікувальним відділенням TomoClinic, лікар-радіолог вищої кваліфікаційної категорії Наталія Серьогіна так висловлюється про хворобу:

«При раку прямої кишки променева терапія може бути показана до операції з метою зменшення пухлини і після операції для закріплення результатів та профілактики рецидиву. У всьому світі променева терапія активно застосовується при раку прямої кишки, це вже стандарт».

Що таке рак прямої кишки?

Рак прямої кишки — ще одне онкологічне захворювання органів черевної порожнини, яке часто вражає українців. Новоутворення прямої кишки розвивається з 1 по 4 стадії і супроводжується сильною втомою, втратою ваги і больовими відчуттями в області живота.

Що викликає рак прямої кишки?

Всі онкологічні захворювання подібні між собою: незалежно від того, яку частину людського організму вони вражають, їх первинна симптоматика є незначною і подібною іншим, менш серйозним захворюванням. Крім того, неможливо вказати точну причину появи раку кишки. Зазвичай відбувається поєднання декількох несприятливих факторів, які стимулюють утворення пухлин. Рак прямої і товстої кишки на сьогоднішній день є поширеними захворюваннями, які вражають як молодь, так і дорослих людей.

рак кишечника

Факторами, що стимулюють появу цієї хвороби, є:

 • дієти
 • спадковість
 • хронічні запальні захворювання товстого кишкывника: хронічний проктит, хвороба Крона
 • поліпи кишечника
 • кишкова метаплазія епітелію

Основні симптоми раку прямої кишки

Рак прямої і товстої кишки мають подібні ознаки, такі як хронічне порушення стільця, болі в животі, загальне погіршення самопочуття (слабкість, втрата ваги, блідість шкіри, швидка стомлюваність). Саме тому при появі будь-яких змін у своєму самопочутті важливо відразу звернутися до фахівця.

Рак прямої кишки допоможуть розпізнати наступні симптоми:

 • виділення з анального каналу
 • болючість при дефекації (процес виділення калу)
 • нетримання газів та калу
 • кровотечі (домішки крові в калі — на початкових стадіях захворювання, домішки гною і слизу можуть виявлятися на 3 та 4 стадії)
 • може спостерігатися порушення функцій оточуючих органів (наприклад, нетримання сечі)
 • у деяких пацієнтів з’являється відраза до м’ясних продуктів: вчені та лікарі пояснюють це тим, що під час перетравлення тваринної їжі (м’яса в першу чергу) утворюється ряд речовин-канцерогенів, які при тривалому контакті зі слизовою шлунка сприяють метаплазії епітелію

Стадії захворювання

рак прямой кишки стадии

Де локалізується і куди пускає метастази цей вид раку?

Частина товстого кишечника, в якій закінчуються всі травні процеси організму і в якій відбувається процес формування калу, називається прямою кишкою. Вона складається з 3 частин:

 • анальної — ця частина відповідає за процес дефекації
 • середньої (ампулярної) — саме тут відбувається формування калових мас
 • надампулярної

Анатомічні особливості прямої кишки дуже впливають на те, як метастази розповсюджуються в організмі. Так, дослідження показали, що даний вид онкології метастазує в регіонарні лімфовузли, в промежину за ходом судин та нервів, в систему ворітної вени печінки (в деяких випадках безпосередньо в печінку), системою нижньої статевої вени метастази вражають легені, кістки та інші органи, їх стінки.

Осередок захворювання (пухлина) в більшості випадків розташовується в ампулярному відділі.

Діагностика раку прямої кишки в Україні

Який метод діагностики застосовувати для пацієнта, обирає лікар. Але загальноприйнятими в онкології для даного виду злоякісних новоутворень вважаються колоноскопія з біопсією та аналізи на приховану кров. Саме патоморфологічне дослідження фрагментів тканин допомагає фахівцям встановити, злоякісна або доброякісна пухлина розвивається в організмі пацієнта.

Також онкологію прямої та товстої кишки в сучасних клініках діагностують за допомогою ПЕТ-КТ. Даний метод використовують:

 • для визначення однієї з 4 стадій захворювання
 • при рецидиві хвороби
 • якщо необхідно терміново прийняти рішення про хірургічне втручання (в деяких випадках лікування онкології прямої і товстої кишки може проходити без операції)

Лікування раку прямої кишки

Першим етапом в більшості випадків стає променева, хіміотерапія та їх комбінації. Потім в залежності від ситуації до цих методів лікування може підключитися хірургія. Хіміопроменеву терапію застосовують в центрі TomoClinic ще тоді, коли віддалені метастази відсутні. Радіотерапія пухлинних і непухлинних захворювань прямої кишки за допомогою іонізуючого випромінювання скорочує обсяг новоутворення або кількість залишених після операції клітин. Операція після радіотерапії проходить більш успішно, а якість життя пацієнта при цьому не погіршується. Завдяки своїй точності променева терапія в TomoClinic впливає виключно на пухлину, не пошкоджуючи навколишні органи і скорочуючи шанси на появу рецидиву хвороби.

Лікування раку прямої кишки в TomoClinic

Інноваційні рішення в TomoClinic

У TomoClinic лікування раку проходить завдяки унікальній системі TomoTherapy, яка здійснила справжню революцію в променевої терапії. Дана система призначена для лікування пухлин всіх форм, видів і локалізацій. Єдиний в Україні апарат Tomo HD забезпечує успішний вплив іонізуючого випромінювання на клітини злоякісної пухлини, не зачіпаючи здорові тканини і органи.

Лікування променевою терапією

Для боротьби із злоякісними новоутвореннями клініка застосовує на лінійних прискорювачах сучасну технологію IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy). Це променева терапія зі змінною інтенсивністю дозволяє опромінювати пухлину точно розрахованою дозою радіоактивного випромінювання (від 2 до 5 грей за сеанс). Лінійний прискорювач за допомогою запатентованого бінарного багатопелюсткового коліматора, який ділить віяловий пучок випромінювання на тонкі промені (бімлети), опромінює пухлину. Оскільки кожен бімлет управляється індивідуально, це дозволяє з високою точністю маніпулювати розподілом дози в пухлині.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію раку прямої кишки:

 1. Протокол NCCN рак прямої кишки (для лікарів) — NCCN Guidelines_Rectal_Cancer_for_Doctors
 2. Протокол NCCN рак прямої кишки (для пацієнтів) — https://www.nccn.org/patients/guidelines/content/PDF/rectal-patient.pdf
 3. Протокол ESMO рак прямої кишки — ESMO_rectal_cancer

TomoClinic — шанс назавжди забути про рак

Запорукою успішного лікування будь-якого захворювання є своєчасна діагностика, і рак — не виняток. Тому дуже важливо стежити за своїм здоров’ям і при перших же симптомах звертатися до кваліфікованих фахівців.

Вартість лікування буде залежати від багатьох факторів і визначається для кожного випадку захворювання індивідуально після вивчення медичних документів пацієнта і визначення стратегії лікування.

Більше інформації про наш центр, променеву терапію, методи діагностики та лікування злоякісних новоутворень ви можете дізнатися на нашому сайті, зателефонувавши за телефоном, задавши запитання нашим фахівцям онлайн.

Результати лікування раку прямої кишки в TomoClinic

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування раку прямої кишки, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 30-15-03. Переможемо рак разом!​


 1. Здравствуйте. У моей мамы рак прямой кишки 3 стадия. Ей сделали операцию. После этого она прошла 10 курсов химиотерапии. Но в последнее время у неё появились боли в области печени. Прошли мрт но еще результаты не готовы. А сейчас у неё пучит живот. Что можно сделать?


  1. Доброго дня. Рекомендуем вам дождаться результатов МРТ для определения дальнейшей тактики. Для решения вопросов, связанных с облегчением ситуации, советуем созвониться с нашей клиникой по телефонам, указанным на сайте https://tomocenter.com.ua/kontakty/ Также вам желательно обратиться к вашему лечащему врачу, который знает и понимает данную ситуацию в процессе лечения и может дать действенные рекомендации. Здоровья вашей маме!


 2. Здравствуйте, если есть отвращение к красному мясу и колющие боли в области прямой кишки это может быть симтом рака?


  1. Доброго дня, Наталья. С любыми болями лучше не “тянуть”, а обращаться к специалисту, семейному и лечащему врачу. Он направит на обследование, чтобы вы были спокойны или предпринимали какие-то действия по результатам диагностики. Все вопросы вы можете задать по телефонам, указанным на нашем сайте — https://tomocenter.com.ua/kontakty/


 3. Что делать куда обратиться, если по ночам животболит колит и пучит, стул не оформленный, либо небольшая слизь пища видна не переваренная. Частые отравления и газы. Часто бывает утомляемость или депрессия плохие мысли и страхи вдиуг эта болезнь а что делать и к кому обратиться не знаю. 2 детей боюсь за них хочу их видеть взрослыми. При надавливании на живот на кишечник, колит внутри уже несколько лет так


  1. Наталья Владимировна, доброго дня. Прежде всего, ваш нужен визит к специалисту, консультация и анализы. Допускать плохих мыслей не нужно. Тем более, если жалобы есть уже несколько лет, важно как можно скорее обратиться в клинику или хотя бы посетить своего терапевта, который даст направление к более узкому специалисту, если необходимо. Результаты диагностики помогут вам узнать правду и дадут представление о дальнейших действиях. Здоровья вам!


  1. Доброго дня, Мария. Этот вопрос лучше задать своему лечащему врачу, который знает о вашей клинической картине, понимает побочные эффекты принимаемых лекарственных препаратов. Также важно понимать, есть ли метастазы в головном мозгу: они могут быть причиной многих психологических и физиологических нарушений в работе организма.


 4. Добрый день. У супруга после кт поставили диагноз 4 стадия рака прямой кишки с метостазами по всем органам. Опухоль 6 на 14 мм. Кровь сдали отклонений нет. В 11 позвоночнике серьёзный метостаз и нарушены движение ног. Совсем не ходит и не чувствует в туалет ходить. Что нам делать? Мы хотим жить и вылечиться ?


  1. Алена Сергеевна, доброго дня! Иногда метастазы вблизи спинного мозга могут передавливать двигательный нерв и ограничивать движение пациента. Мы можем проконсультировать вас о дальнейших действиях после знакомства с медицинской документацией и звонка на бесплатный номер нашей клиники — 0 (800) 30-15-03. Искренне хотели бы вам помочь!


 5. Модная вам отослать мамины результаты, уже было две операции по удалению опухоли на кишечнике, курс химиотерапии прошла мама, сделали КТ, может посмотреть и что-то то посоветовать в лечении, очень хочется ещё маму видеть…


  1. Елена, доброго дня. Можно получить нашу консультацию, назначить консилиум. Всё это важно проводить после знакомства со всей медицинской документацией. Созвонитесь с Томоклиник по номеру 0 (800) 30-15-03.


 6. Подскажите, что может помочь при непрекращающейся икоте? У папы рак прямой кишки. Наверное, последняя стадия. Обследоваться уже не хочет. И не может. Бледный, худой, рвет. Колим осетрон. Стула нет две недели. Пьет воду. Не ест. Чем можно ему помочь?


  1. Елена, спасибо за Ваш вопрос. Известно, что при икоте в подобных случаях кратковременно могут помочь преднизалон по схеме, мидокалм, церукал, диазепам (седуксен), аминазин. Однако наиболее точным ответом в этом случае может стать профессиональная рекомендация врача-онколога.


  1. Рекомендуем прислать текущие документы на удаленную консультацию: https://tomocenter.com.ua/konsultatsii/dystantsionnaya-konsul-tatsiya/ Если правильно понимаем написанное вами – вам необходимо еще пройти верификацию диагноза – биопсию и гистологию новообразования и только тогда, когда будет подтверждена злокачественность процесса, можно говорить о диагнозе рак.


 7. Здравствуйте 10 апреля мужу сделали операцию на кишечника, после дистологии опухоли ему поставили рак 3 степени скажите пожалуйста он вылечиваетца, что нам делать надо и куда дальше общаться


 8. У 30-річного сина болі в прямій кишці тоді, коли немає можливості випустити гази. Також дуже часто страждає на печію. Дуже хвилююся чи це не симптоми онко. Він відкладає візит до лікаря, а я в тривозі. Чекаю з нетерпінням відповіді.


 9. Добрий день, якщо є ниючі болі внизу живота, тошнота, виріст наче поліп на анальному отворі який іноді запалюється і кровить, постійна втома і слабкість, до якого лікаря звернутися. Раніше ставили діагноз варикозне розширення вен малого тазу, казали нічого страшного. Дякую


 10. Добрый день,поставили диагноз онко толстой кишки и метастазы в печени,сде лали ряд химиотерапий.
  Не оперировали!!!
  Что вы нам можете предложить?
  Это возможно вылечить?


  1. Добрый день! О возможностях лечения рака толстой кишки и метастаз в печени может сказать только врач, после изучения медицинской документации.Обратитесь к нам на удаленную консультацию: https://tomocenter.com.ua/konsultatsii/dystantsionnaya-konsul-tatsiya/ или обратитесь по телефону 0 800 30 15 03 и Вам поможет наш региональный консультант. Удаленная консультация бесплатна!


 11. Мне все время жарко и слабость. Но я так уже живу много лет. Много прошла обследований. И каждый раз анализы показывают гемоглобин ниже нормы а было и очень сильно. У меня есть некоторое недержание ,но я списываю это на позвоночник, который весь больной. Вес не теряю. Но устаю от любых движений. У меня часто выворачивается кишка прямая после родов. И неполное опорожнение. Это может вызвать такие последствия?


  1. Уважаемая Диана Александровна, не следует подозревать худшее, но если Вы хотите получить от нас больше информации и, возможно, рекомендации о диагностических исследованиях, которые помогут исключить онкологию – пожалуйста перешлите свои медицинские документы нашим специалистам на бесплатную дистанционную консультацию. Вот ссылка.


  2. Диана Александровна, не следует подозревать худшее, но наши специалисты обязательно рассмотрят Ваше обращение и смогут порекомендовать необходимые методы диагностики, чтобы исключить наличие онкологии. Обратитесь пожалуйста с помощью формы для бесплатной дистанционной консультации, прикрепив имеющиеся диагностические исседования и описав свои жалобы.


  1. Основными симптомами данного вида онкологического заболевания является нарушение стула, болезненные ощущения в области живота, ухудшение общего самочувствия. Также это анальные выделения, кровь в стуле, недержание газов, кала, а иногда и мочи. При первых тревожных симптомах нужно срочно обратиться к врачу, так как своевременно диагностированный рак поддается результативному лечению.

Залишити відповідь

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано.