Рак стравоходу

 

Рак стравоходу – це досить поширене злоякісне утворення, яке займає 6 місце серед усіх онкологічних патологій. Розвиватися пухлина зазвичай починає з клітин епітелію слизової оболонки стравоходу, з, так званої, карциноми. Першими симптомами захворювання є проблеми під час проковтування грубої їжі. Цей стан спровоковано звуженням стравоходу.

Від цього типу ракової пухлини страждає як молодь, так і люди похилого віку, і частіше за все дана онкологія вражає представників чоловічої статі. Пояснюється це тим, що поява новоутворення провокує тютюнопаління та зловживання алкоголем. Такі згубні звички багаторазово збільшують ризик розвитку патології.

1_170613144946_1.png

Злоякісне новоутворення зазвичай наростає внизу і середній частині стравоходу. Найбільш часто діагностують онкологію стравоходу, яка розвинулася з ракових клітин плоского епітелію. На 2-му місці аденокарцинома, яка утворюється з залозистих клітин. Вона діагностується в 10 відсотках випадків, але може перерости в ракову пухлину:

 1. Губи.
 2. Ньоба.
 3. Миндалин.
 4. Глотки.

У світі є території, де ймовірність утворення злоякісної пухлини у населення вище – це так званий «пояс раку стравоходу», який простягнувся в Азії. Сюди увійшли Іран, республіки Середньої Азії, частина сибірської території, Північ Китаю і Японії. Даний факт пояснюють тим, що в цих місцях прийнято споживати багато маринадів, гострої їжі, а ось свіжої овочевої та фруктової продукції жителі їдять в рази менше. Темношкірі люди, за статистикою хворіють на рак стравоходу в 6 разів рідше, ніж люди зі світлим кольором шкіри.

Причини раку стравохода

Причини ракової пухлини слизової оболонки стравоходу, як і інших онкологічних патологій, точно не відомі. Величезну роль відіграє дія подражнюючих факторів на слизову. Хімічні, механічні або термічні впливи провокують розвиток запального процесу – езофагіту, а в подальшому починається дисплазія клітин. Клітинні зміни внаслідок впливу негативних факторів наростають і призводять до злоякісного переродження тканин органу і розвитку онкології.

Так як ракова пухлина виникає зазвичай на тлі хронічного езофагіту, то патології, при яких спостерігається тривалий запалення в стравоході, сучасна медицина розглядає як призводять до онкології або передракові стани (до таких станів відносять стравохід Баррета). Рак органу травної системи може бути пов’язаний з негативними змінами в гені р53, які так само, як при раку підшлункової, провокують збільшення аномального білка р53, який не справляється зі своїми функціями, не захищає тканини від пухлинного освіти. Причиною розвитку онкології також може бути ВПЛ (вірус папіломи людини) – цей мікроскопічний організм, зокрема, був виявлений у хворих на рак, які проживають в Китаї.

Фактори ризику розвитку раку стравоходу

Розвиток ракової пухлини стравоходу можуть спровокувати численні фактори:

 1. Спадковість.
 2. Вірус папіломи людини (ВПЛ).
 3. Травмування органу, спровоковане сторонніми предметами або ковтанням твердої їжі.
 4. Опік органу. Це може бути систематичне поїдання дуже гарячих страв, і випадкове споживання пекучих рідин, які викликають хімічний опік. Зазвичай це луги, наслідки споживання яких, можуть проявитися через роки.
 5. Нездоровий раціон. Харчування, перенасичене гострими маринадом, пліснявими грибками, нітратами. Негативно впливає на систему травлення дефіцит свіжих овочів / фруктів, а також Se і інших мінералів.
rak_pishev1.png
 1. Авітамінози. Дефіцит вітамінів А, В, Е стає причиною того, що захист організму слабшає. Клітини перероджуються.
 2. Часте споживання спиртного один з основних факторів ризику. Алкоголіки, хворіють на онкологію органу травної системи в 12 разів частіше. Міцне спиртне обпікає слизову і робить її тонше.
 3. Тютюнопаління ще один фактор, що провокує рак. У тютюновому димі присутні канцерогени, які викликають негативні процеси в клітинах епітелію. Курці хворіють на рак в 4 рази частіше.

Зайва маса тіла викликає рефлюкс – закид їжі з шлунку в стравохід. Це обпікає слизову соляною кислотою, яка присутня в шлунковому соку.

Ознаки раку стравоходу

Перші стадії раку стравоходу протікають безсимптомно. Виявляється патологія, коли порушуються процеси ковтання і просування їжі по стравоходу. Це порушення розвивається при частково перекритому просвіті органу, і тоді пухлина починає проростати. Маленьке новоутворення провокує спазм стінки і людина відчуває першіння, як ніби давиться. Згодом, коли пухлина збільшується в розмірі і ще більше перекриває просвіт, пацієнт починає втрачати здатність до повноцінного споживання їжі, починається поступове виснаження організму.

Затримка їжі вище місця звуження стравоходу провокує блювоту, відрижку слиною і слизом. Коли з’являється біль за грудиною з віддачею в область між лопатками, при споживанні їжі та / або виділення слини, це означає що розвинувся езофагіт – новоутворення почало рости в сусідні органи. Якщо пухлина локалізувалася в зоні кардії (переходу стравоходу в шлунок), першим симптомом може бути проблема з ковтанням і просуванням їжі, а також регулярна відрижка повітрям, неприємний запах з рота.

При розростанні злоякісного новоутворення за межі органу системи травлення, воно може тиснути на дихальні шляхи, і викликати проблеми з диханням. Вона також тисне або проростає в нервові стовбури, які розташовуються поруч зі стінкою стравоходу, у людини починається кашель, розвивається синдром Горнера.

Ознака останньої стадії раку – нестерпний біль, порушення роботи сусідніх органів. Якщо розвинулися негативні симптоми, діагностика повинна бути проведена обов’язково. Тому дуже важливо, щоб діагностика була проведена на ранній стадії, це підвищує шанси на одужання. Не ігноруйте дивних ознак і відчуттів, як тільки розвинулися симптоми захворювання треба терміново відвідати лікаря.

Які перші ознаки раку стравоходу?

На перших етапах, коли новоутворення ще невеликого розміру, людина не відчуває ніяких ознак захворювання. Першою ознакою ракового процесу є дисфагія – труднощі при ковтанні шматочків їжі. З’являється відчуття, що їжа не проходить і її потрібно запити достатньою кількістю води.

На відміну від звуження стравоходу при спазмі, в даному випадку проблеми з ковтанням їжі людина відчуває весь час. Багато хто не звертають уваги на такий симптом, вважаючи, що це якийсь тимчасовий стан, але якщо виконати докладне обстеження на цьому етапі, то хворий має хороший прогноз на одужання. Метод лікування повинен вибирати лікар.

Ступені раку стравоходу

Ступені ракової пухлини стравоходу наступні:

 1. 0 стадія. Злоякісні клітини розташовуються на поверхні і в підслизовому шарі не поширюються.
 2. 1 стадія. Пухлина поширюється вглиб слизової, але не зачіпає м’язовий шар. Метастазування немає. Хвора людина не відчуває негативних симптомів, але новоутворення помітно при виконанні ендоскопії.
 3. 2 стадія. Іноді можуть розвинутися проблеми з ковтанням, але зазвичай патологія протікає без симптомів. 2 стадія ділиться на підстадії. Підстадія IIА. Новоутворення зростає в м’язи і сполучнотканинний шар органу, але не зачіпає навколишні органи, і немає метастазування. Підстадія IIВ характеризується тим, що пухлина розростається в слизову, а в близько розташованих лімфатичних вузлах є метастази.
 4. 3 стадія. Лікарі діагностують серйозні проблеми з ковтанням їжі, втрату маси тіла та інші симптоми раку. Спостерігається метастазування в навколишні органи і найближчі лімфовузли. Лікування дуже складне і прогноз несприятливий.

Важливо провести діагностику якомога раніше, це в будь-якому випадку буде сприяти продовженню життя і поліпшенню загального стану здоров’я пацієнта.

121.jpg

Прогноз при раку стравоходу

Повністю вилікуватися можна. Чим раніше пацієнт звернувся в клініку, тим вище шанси, що пухлину вийде повністю усунути і запобігти рецидиву. Рак стравоходу в порівнянні з іншими видами онкології розвивається повільно, а ступінь злоякісності у патології середня. Зазвичай, коли людина приходить до лікарні, патологія запущена, тому як протікає хвороба на перших стадіях безсимптомно. Якщо пухлина метастазувала, то робити операцію немає сенсу – в цьому випадку застосовується променева терапія, яка в 10% випадків здатна продовжити життя пацієнта ще на один рік. Сучасні методи дають можливість підвищити ці показники. У хворих після хірургії і курсу хіміо- і променевої терапії, успішний результат та тривалість життя становить більше 5 років:

 1. 1 стадія – більше 90%.
 2. 2 стадія – 50%.
 3. 3 стадія – приблизно 10%.

Успіх терапії залежить від особливості протікання захворювання: швидкості розростання новоутворення, його поширеності, наявності метастазів і супутніх хвороб, загального стану людини.

Симптоми раку стравоходу

Важливо знати перші симптоми даного онкологічного захворювання, щоб своєчасно відвідати кваліфікованого фахівця-онколога. До найбільш виражених симптомів відносяться:

 1. Дисфагія – утруднене ковтання їжі. Є одним з перших симптомів розвитку злоякісного утворення.
 2. Хворий відчуває, що їжа ніби застряє в горлі і не просувається. Це відбувається через звуження стравоходу. Виникає відчуття, що в грудях застряг чужорідний предмет, відсутній стан комфорту. Людина, щоб проковтнути їжу, ретельно її розжовує, майже в кашку.
 3. Пухлина росте, і через певний період вже складно проковтнути навіть кисіль.
 4. З розростанням пухлини, якщо своєчасно не відвідати лікаря, людина вже не зможе навіть пити воду.
 5. При 4 стадії раку стравоходу майже повністю перекривається прохід, і хворий з важкістю ковтає слину.

Також одним із симптомів раку стравоходу може бути печіння, больовий синдром в грудині і шиї, що віддає в спину. Буває, що ці симптоми помилково плутають з ознаками патологій легень або серця, не менш часто людина може помилково думати, що у неї проблеми зі шлунком.

Важливо! При перших негативних симптомах пройти діагностику. В Українському Центрі Томотерапії вам проведуть комплексне діагностування і призначать грамотне лікування онкологічного захворювання.

Діагностика раку стравоходу

Ефективне діагностування засноване на комплексному обстеженні. Першочергово проводиться ендоскопічний огляд стравоходу: в ротову порожнину вводиться гнучкий ендоскоп, за допомогою якого виконується повний огляд всієї слизової. Якщо лікар вважає за потрібне, то він бере невеликий фрагмент тканини для гістології. Ця процедура називається біопсією.

Для того щоб з’ясувати наскільки сильно новоутворення розрослося (ступень залучення в нього інших тканин і органів), тобто для визначення стадії хвороби, застосовують такі види діагностики:

 1. КТ грудної клітини і живота.
 2. УЗД черевної порожнини.
 3. Рентгенографія грудної клітки.
 4. Остеосцинтиграфія, щоб виключити метастази в кістки.
 5. Унікальне для України трансстравохідне УЗД стінок стравоходу і структур середостіння з можливою біопсією новоутворень, які розташувалися близько до стравоходу.
 6. Бронхоскопія.
 7. Відеолапароскопія.
 8. Відеоторакоскопія.
 9. Здача аналізів.

Також часто застосовується метод діагностування ПЕТ-КТ. Його застосовують в радикальних випадках і використовують для того, щоб точно спланувати променеву терапію, оцінити її результат і виявити можливий рецидив онкології.

Комплексна діагностика раку дає можливість команді досвідчених лікарів швидко виявити ступінь поширення онкології і почати комплексне ефективне лікування.

stadii-raka-pishevoda.jpg

Лікування раку стравоходу

Основними методами лікування раку стравоходу є хірургія, яка все більш активно застосовує ендоскопічні методики. Хірургія включає в себе наступні види операцій:

 1. Викорінення стравоходу.
 2. Операція Гарлока.
 3. Операція Льюїса.

Ендоскопічне лікування не настільки травматично. Воно застосовується на більш ранніх стадіях онкології стравоходу. Існує кілька варіантів цієї процедури: ендоскоп вводиться в стравохід через ротову порожнину, на його кінці прикріплена міні-камера для контролю над операцією, хірургічна петля або лазер.

Для того щоб розширити просвіт стравоходу виконується бужування за допомогою спеціальних гнучких циліндричних інструментів. При правильній схемі лікувальних заходів 70% пацієнтів повертають здатність харчуватися твердою їжею.

Ендоскопічні методи лікування, що застосовуються, такі:

 1. Ендоскопічна резекція слизової стравоходу.
 2. Фотодинамічна нетермічна деструкція.
 3. Лазерна деструкція.
 4. Дилатація (розширення) звуженої області стравоходу.
 5. Реканалізація просвіту стравоходу.
 6. Ендопротезування.

Важливо розуміти, що рак не вирок, і важливо своєчасно провести комплексне лікування. Лікарі дають хороші прогнози на терапію початкових стадій онкології.

Променева терапія при раку

Променева терапія при операбельній пухлині проводиться курсами до хірургічного втручання і після нього. До хірургії, променева терапія проводиться при недиференційованих і інфільтративних формах раку, а також якщо пухлина розташовується в середній третині стравоходу, тобто в анатомічній області, де складно виконати радикальне видалення злоякісного новоутворення. Після оперативного втручання променева терапія проводиться, якщо при операції не вийшло повністю прибрати пухлину або якщо є ризик обсіменіння прилеглих тканин клітинами раку. При неоперабельних пухлинах променева терапія застосовується в комплексі з хіміотерапією, в результаті чого відбувається швидкий розпад ракових клітин.

Томотерапія – це сучасний прорив в лікуванні онкологічних патологій, а в певних випадках вона стає незамінною. З появою цього методу суттєво зросли шанси благополучної боротьби навіть з великими раковими пухлинами, при цьому вогнища новоутворень отримують спеціально розраховані для них дози опромінення в необхідному обсязі, а здорові сусідні органи захищені від впливу іонізуючого випромінювання. Найвища точність дозування опромінення дає можливість використовувати Томотерапію навіть для опромінення декількох локалізацій разом з метастазами в органи. Якщо в колишні часи для впливу на внутрішню пухлину, яка займає велику площу, були потрібні тривалі і важкі сеанси опромінень, то з відкриттям Томотерапіі вагомий прогрес в лікуванні можливо помітити за більш короткий термін. Всього за один раз Томотерапія може охопити цілі «розсипи» пухлин, що дозволяє фахівцям відстежувати найдрібніші нюанси в зміні розмірів і місця локалізації пухлин.

Хіміотерапія

Ракова пухлина стравоходу – злоякісне новоутворення,найчастіше чутливе до хіміотерапевтичних препаратів. Хіміотерапія – це вплив на клітини онкологічного новоутворення спеціальними хімічними речовинами. Вони провокують зупинку розростання новоутворення і загибелі ракових клітин.

Окреме застосування препаратів хіміотерапії виявилося недостатньо ефективно, тому сьогодні цей метод застосовується в комбінації з променевою терапією. В цьому випадку ефективність лікування досягає 45%.

Комбінований метод лікування

Курс хіміотерапії і променевої терапії проводиться за 14-21 день до оперативного втручання. Така схема дає можливість в рази збільшити шанси на успіх лікування. Принцип дії променевої терапії при злоякісних пухлинах заснований на дії на клітини іонізуючого випромінювання. Ракові клітини значно більше сприйнятливі до такого опромінення, ніж здорові.

Променева терапія може використовуватися як до операції, так і після неї. Крім цього, променева терапія часто виконується при рецидиві пухлини після хірургії. Застосування хіміопрепаратів в комбінації з променевою терапією дає хороший ефект. Хіміопрепарати пригнічують життєдіяльність ракових клітин і знищують їх.

Хіміотерапевтичні препарати розрізняються по групах. Їх вигляд, а також дозування і спосіб використання, як і курс, залежать від типу пухлини, розмірів злоякісного новоутворення, стадії патології і наявності метастазування. Хіміотерапія може виконуватися як до променевої терапії або оперативного втручання з метою скорочення розмірів новоутворення, так і після хірургії або променевої терапії з метою ліквідувати патологічні клітини, що залишились.

Так як хіміотерапевтичні препарати вводяться безпосередньо в вену, вони впливають на всі органи і тканини хворого, тому і розвиваються вкрай неприємні побічні ефекти. Але, це не так страшно, тому як лікувальний ефект від хіміотерапії в сукупності з променевою терапією позитивний. Після лікування людина може повернутися до повноцінного життя.

Особлива увага приділяється підготовці пацієнтів до операції. Організм хворого часто знаходиться в сильному виснаженні, тому пацієнтові щодня вводять вітаміни, поживні рідини, білкові препарати. Якщо людина може їсти самостійно, то їй часто дають білкову висококалорійну їжу, соки і морси в невеликій кількості. В протилежному випадку пацієнта годують через зонд.

Профілактика раку стравоходу

Основним методом профілактики раку стравоходу є виділення груп ризику та обов’язкова диспансеризація пацієнтів, що входять в ці групи. Для цього потрібно, щоб доктора поліклінік з особливою настороженістю обстежували і вели облік пацієнтів з діагнозами:

 1. Хронічний езофагіт.
 2. Стравохід Баррета.
 3. Стриктури стравоходу.
 4. Ахалазії кардії.
 5. Грижа стравохідного отвору діафрагми.

Звичайно і самі пацієнти з вищепереліченими патологіями повинні систематично обстежуватися на предмет розвитку ракової пухлини стравоходу. При ранньому діагностуванні раку стравоходу, можливості сучасної медицини дають реальний шанс успішно лікувати цю хворобу. Відмова від тютюнопаління та зловживання спиртними напоями може знизити ризик розвитку плоскоклітинного раку стравоходу. Як мінімум 90% випадків розвитку цього виду раку пов’язаний зі зловживанням спиртного і активним курінням.

Аденокарцинома є поширеним ускладненням стравоходу Барретта, яке діагностується приблизно у 20% людей з симптоматикою рефлюксу. Людям з частими ознаками рефлюксу (печія або відрижка), необхідно проходити систематичні ендоскопії. Пацієнтам зі стравоходом Барретта потрібно проводити ендоскопію для того, щоб виявити передракові зміни в слизовій органу травної системи і пройти ефективну адекватну терапію. Вони також потребують лікування шлункового рефлюксу, яке включає в себе дотримання дієтичного харчування та здоровий спосіб життя.

Якщо у вас або ваших близьких є тривожні симптоми, підозра захворювання або воно вже діагностовано – зверніться до наших фахівця для безкоштовної дистанційної консультації . Український Центр Томотерапії оснащений найкращим діагностичним і терапевтичним обладнанням, яке забезпечить точну діагностику і ефективне атравматичне лікування.

 1. Доброго вечора. Хочу спитати якщо в шлунку постійно відрижка тухлими яйцями може це бути ознакою ракустравохолу? Та ще важко ковтати їжу та хрипкий голос. Дякую.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.