Менінгіома

Менінгіома – це пухлина, що утворюється з павутинної (арахноїдальної) оболонки спинного або головного мозку. Морфологічно менінгіома чітко обмежена, і являє собою вузол в формі кулі або підкови, який часто може бути зрощені з твердої мозкової оболонки. У більшості випадків пухлина доброякісна, але будь-яке новоутворення, яке розростається в черепній коробці, є “відносно небезпечним для життя новоутворенням”, так як у міру його зростання може розвиватися симптоматика, пов’язана зі здавленням речовини мозку.

Злоякісні варіанти діагностуються не часто. Така пухлина починає агресивно зростати і характеризується частими рецидивами ракового захворювання після операції з видалення менінгіоми. Пухлина не ізольована, має кілька вогнищ зростання, також і по ходу спинного мозку.

depositphotos_21053401_s.jpg

Локалізується злоякісна пухлина в наступних областях мозку:

 • Область великих півкуль.
 • Великий потиличний отвір.
 • Крила клиноподібної кістки.
 • Піраміда скроневої кістки.
 • Тенториальном вирізка.
 • Запалі синус.
 • Мостомозжечковий кут.
 • Парасагіттально синус.

Важливо звернути увагу, що, незважаючи на те, що відноситься патологія до пухлин головного мозку, вона вражає не саму нервову тканину, а розташовується на її поверхні в твердій оболонці мозку. Зазвичай менінгіома розвивається у жінок і відбувається з твердої мозкової оболонки, яка знаходиться між кістками черепної коробки і мозком. Менінгіоми займають 15% від усіх пухлин головного мозку і в 97% випадків вони доброякісні. Більшість пухлин розростаються повільно і коли діагностуються, вже мають значний розмір.

Зазвичай пацієнт не підозрює про те, що у нього пухлина головного мозку до розвитку негативної симптоматики: неврологічних порушень, таких як головний біль, судомні прояви або погіршення функцій мозку. Основна частина пухлинних процесів головного мозку протікає без симптомів, і причина розвитку цих новоутворень залишається невідомою. Однією з них може бути спадковий фактор виникнення пухлини – першочергово це стосується таких генетичних розладів, як нейрофіброматоз або множинний гемангиоматоз.

Причини виникнення менінгіоми

Прямі причини, як уже сказано вище, не відомі, зате є фактори ризику, які можуть спровокувати розвиток патології, коли клітини раку почнуть активно розростатися:

 • Вікова група за 40.
 • Статева приналежність. Мозок жінок уражається частіше. Ризик розвитку раку у жінок в три рази більше – це пов’язано з впливом жіночих статевих гормонів (естрогену, прогестерону) на зростання новоутворень, часто доброякісних. Але для представників сильної статі зазвичай характерні злоякісні новоутворення.
 • Іонізуюче випромінювання навколишнього середовища у великих дозах. Через це може розвинутися внутрішньочерепна пухлина. Однак за даними вчених, ризик розвитку пухлини пов’язаний якраз зі зниженою дозуванням радіації.
 • На розвиток пухлини також впливає генетика. Нейрофіброматоз II типу є фактором до розвитку численних злоякісних вогнищ, які можуть розвиватися в будь-яких відділах внутрішньочерепної коробки, іноді навколо спинного мозку.

meningioma-golovnogo-mozga-1-e1482759854894.jpg

Деякі менінгіоми захоплюють нерви і кровоносні судини, що сильно ускладнює їх лікування. Зазвичай це відбувається при пухлинах підстави черепної коробки, де розташовуються багато життєво важливі артерії і нерви.

Ознаки та симптоми пухлини

Запідозрити наявність утворення, може досвідчений лікар, після того як будуть виявлені характерні загальномозкові і локальні симптоми.

 • Загальмозкові ознаки – пов’язані з порушенням функціонування мозку, погіршенням постачанням крові і тиском новоутворення на м’які тканини. У людини проявляється така симптоматика: кружляння голови, блювотний рефлекс, погана пам’ять і зміни психоемоційного характеру.
 • Локальні ознаки – локалізація пухлини впливає на стан людини і відбивається в порушеннях рухів кінцівок, погіршенні слуху і зору.

Виконуючи диференціальне діагностування, нейрохірург помітить неврологічні симптоми, які вказують на локалізацію новоутворення, і призначить додаткове дослідження ураженої області.

Види патології

Локальні ознаки вказують на такі різновиди патології:

 • Фалькс менінгіома – утвір, який росте з серповидноговідростка. Симптоматика проявляється судомами, нападами як під час епілепсії, зазвичай джексоновского типу. У міру розвитку патології, може наступити паралізація ніг і порушення працездатності органів в області тазу.
 • Атипова менінгіома, якій відповідає 2 ступені не доброякісної пухлини, проявляється в постійно наростаючою неврологічної симптоматики. Таке новоутворення дуже швидко зростає.
 • Анапластична менінгіома – злоякісне новоутворення. Визначити цей вид патології за симптомами не представляється можливим. Для точного діагностування застосовують діагностичні технології. На магнітно-резонансної томографії видно щільне розташування клітин і присутність зон некротичних тканин і мітозу різного розміру.
 • Петрифіковане менінгіома – для хвороби характерна висока стомлюваність, слабкість ніг і рук. Ці ознаки бувають настільки сильними, що людині буває важко виконати навіть найпростіші вправи, адже постійно крутиться голова, м’язи працюють погано, відчувається нудота.
 • Парасагіттальная менінгіома. Для цього виду хвороби характерна внутрішньочерепна гіпертензія. Симптоматика буває такою: судорожне стан, ознаки епілепсії і парестезії. Спостерігаються проблеми з рухом ніг, кінцівки німіють в протилежному або контралатеральної області. Якщо пухлина локалізувалася в правому півкуля головного мозку, проблеми будуть проявлятися в лівої нижньої кінцівки і навпаки.
 • Менінгіома лобової частки головного мозку – проявляється порушеннями в психічному та емоційному плані. Людина не може сконцентрувати увагу, стає байдужим, не хоче приймати рішень. У міру розростання новоутворення, проявляються ознаки роздратованості, розвиваються галюцинації і хворий впадає в депресивний стан.
 • Конвекситальной менінгіома скроневої області – першочергово виникають проблеми з функціями, безпосередньо пов’язаних з цією ділянкою і гиппокампом мозку. Розвиваються проблеми зі слуховим і мовним апаратом, спостерігається тремор кінцівок.
 • Звапнінням в тім’яної області – починаються проблеми з орієнтуванням в просторі, стає гірше асоціативне мислення. Симптоматика супроводжується розладами психіки та нападами епілепсії.
 • Менінготеліоматозная – росте пухлина вкрай повільно, спостерігаються первинно-вогнищеві симптоми.
 • Пухлина горбка турецького сідла – доброякісна пухлина, може бути проліковано без операції. Виявляється порушенням зору на одному оці і через деякий час розвитком хіамзального синдрому.
 • Менінгіома намету мозочка – проявляється проблемами з координацією рухів, з головними болями і пам’яттю. Можуть виявлятися епілептичні припадки.

В TomoClinic за допомогою сучасних методик проводиться лікування ракових пухлин різної локалізації. Сучасне медичне обладнання дозволяє видаляти пухлини, не зачіпаючи сусідні органи і тканини.

Фактори ризику

Зрозуміти, яка точна причина розвитку ракових утворень поки неможливо. Відносно пухлини головного мозку можливе лише підозрювати, що деяку роль в провокації патологічного процесу відіграють статеві гормони. Дана теорія побудована на тому, що патологія зазвичай діагностується у представниць слабкої статі, що пов’язано з різким коливанням гормонального фону в період виношування дитини або в клімактеричний період.

meningioma2.jpg

Захворювання може розвинутися через те, що жінка приймає гормональні медикаменти. Також доктора зійшлися на думці, що пухлинний процес може бути спровокований променевим дією на людський організм і наявністю патологій ЦНС. Прогноз при терапії хвороби в більшості випадків позитивний, хоча наслідки захворювання можуть бути різними, аж до появи рецидивів патології, особливо в тім’яній ділянці. Дуже важливо, якомога раніше виявити новоутворення, щоб пухлина ямки не стала причиною цілковитої втрати нюху, а новоутворення турецького сідла не привело до повної втрати зору.

Діагностика

Прогноз даної патології головного мозку зробити складно, не проводячи спеціальних медичних обстежень, так як на початку розвитку, прояв пухлинного процесу може бути слабким і встановити правильний діагноз, стає дуже і дуже складно. Симптоматологія менінгіоми зазвичай пов’язана з розвитком проблем з пам’яттю, слуховим апаратом, органами зору, координації рухів, мовним апаратом і т.д.

Симптоматологію провокує тиск на окремі ділянки головного мозку. Зазвичай, доктор на самому початку виконує, неврологічне обстеження, за результатом якого перевіряються рефлекси, функції зору, слуху, мозочка і вестибулярного апарату. Крім того, вдаються до обов’язкових способам діагностування, серед яких:

 • Аналіз крові -лабораторние дослідження доступні для виявлення такого новоутворення як менінгіома.
 • Електроенцефалограма – за допомогою даної методики, фіксується активність головного мозку, за допомогою вимірювання, що проходить через мозок електроструму.
 • Ангіографія – використовуючи контрастує речовина, вводиться ін’єкція, завдяки чому виділяються кровоносні судини в мозку. Цей метод використовують для виявлення інтенсивності постачання ракової пухлини кров’ю. Ангіографію застосовують в якості підготовки перед оперативним втручанням або як додатковий спосіб діагностування.
 • МРТ – магнітно-резонансна томографія. Використовуються магнітні хвилі, які дають можливість отримати чітку пошарове картинку про стан головного мозку.
 • МРС – магнітно-резонансна спектроскопія. Допомагає визначити характер і хімічний профіль новоутворення.
 • КТ – комп’ютерна томографія. Метод діагностики застосовується для візуалізації головного мозку.
 • ПЕТ – позитивно-емісійна томографія. Дозволяє виявити в головному мозку рецидиви, але активного поширення не отримала, так як має низьку специфічність і дорого обходиться.

Найбільш достовірний прогноз ракової пухлини головного мозку дає біопсія. У період проведення операції, докторами витягується частинка пухлини, для визначення її класифікації. Іноді хірург, в процесі біопсії, може відразу видалити всю пухлину.

Способи лікування

Вибір методики лікування залежить від загального стану пацієнта, ступеня зростання новоутворення і клініки патології. Традиційно застосовуються кілька підходів до лікування:

 • Консервативне лікування. В даному випадку використовуються методи, які скорочують вірогідність подальшого розростання новоутворення. При лікуванні консервативними способами на початкових стадіях і при неможливості виконати операцію, призначається курс медикаментозних засобів, а також альтернативні способи контролю над зростанням утворення. Для цього була розроблена методика узконаправленного випромінювання, при якій радіоактивний ізотоп влаштовують в зону, розташовану поруч з раковим утворенням, – таким чином відбувається опромінення новоутворення, і клітини пухлини гинуть. Так можна досягти повного лікування.
 • Радикальна терапія – виконується при найсильнішому збільшенні обсягу новоутворення або при злоякісній природі пухлини.

У зв’язку з тим, що менінгіома – це зазвичай доброякісна пухлина, то для лікування часто застосовується хірургічний метод.

При видаленні важливо усунути і волокна пухлини, що вразили тканини навколо. Але, це може бути дуже небезпечно, коли вражена тканину мозкової оболонки або венозні синуси. Наслідки такого оперативного втручання можуть негативно позначитися на якості життєдіяльності пацієнта, тому в даному випадку розумніше буде залишити частину пухлинних тканин, з подальшим постійним наглядом за її ростом. Злоякісні пухлини можуть рецидивувати і вимагають повторних оперативних втручань. Нерідко застосовуються методики променевої терапії, особливо тоді, коли повністю видалити пухлину хірургічним шляхом не представляється можливим. Також застосовують велику дозу рентгенівського опромінення, для того щоб ліквідувати аномальні клітини.

Традиційна променева терапія дає слабкий ефект, в разі менингиом великого розміру. Якщо пухлина локалізувалася в важкодоступних для нейрохірурга місцях, або поруч розташовуються області, пошкодження яких загрожує порушенням функцій життєдіяльності пацієнта, то використовують стереотаксичні способи. Ефективніше лікування пухлин до 3,5 см, але методика успішно використовується і для терапії великих новоутворень.

Стереотаксичні методики засновані на прицільний опроміненні пухлинних структур променями, розташованими під різними кутами. Часто стереотаксическая радіохірургія використовується спільно з традиційною хірургією, це виправдано, коли пухлина видаляти не можна або небезпечно. Ефективність даної методики становить приблизно 93%. Хіміотерапія не застосовується в лікуванні доброякісних менінгіом. Систематичне медичне обстеження і лікування допоможе запобігти переродження доброякісної пухлини в злоякісну патологію.

Тільки лікар може призначити терапію. Самостійно лікувати менінгіому не можна, так як можуть бути протипоказання, які призведуть до негативних наслідків. При менінгіоми протипоказані медикаменти і види мануального і терапевтичної дії, які провокують стрімкий ріст клітин пухлини. Так, не можна приймати ноотропні речовини, вітаміни групи В і медикаменти, які покращують обмін речовин. Лікування гомеопатією має узгоджуватися з лікуючим лікарем.

Дуже важливо не допустити стрімкого збільшення новоутворення і його розростання, а також переродження новоутворення в онкологічну патологію. При виявленні пухлини у жінки, строго заборонено приймати гормональні протизаплідні препарати. В період розвитку доброякісного або злоякісного новоутворення, у пацієнта спостерігаються проблеми з функціонуванням мозку, які пов’язані зі зростаючою тиском на м’які тканини. Після того як утворення буде видалено, мозковим тканинам потрібен час, щоб прийти в норму.

Реабілітація триває від декількох тижнів до 6 міс. в залежності від тяжкості стану людини. Для відновлення знадобиться призначення лікувальної фізкультури, а також додаткових процедур, які запустять провідність нервової і м’язової системи. Кращий ефект показала комплексна терапія. Залежно від стану, в якому знаходиться людина, йому може бути призначена:

 • Голковколювання – запускає роботу нервових закінчень і допомагає нормалізувати чутливість ніг, впоратися з онімінням.
 • Фармакологічні речовини – після хірургії підтримують стан людини і дають захист від відновлення патології. Так, лікар може призначити медикаменти, що знижують внутрішньочерепний тиск, що виникає внаслідок проведеної хірургії. Іноді може знадобитися замінює терапія.
 • ЛФК. Термін реабілітаційного періоду багато в чому залежить від зусиль і настрою самої людини. В період занять ЛФК, з часом відновиться втрачена рухливість і інші функції. Фізкультура починається з басейну.

Профілактичних заходів, які стосуються менінгіоми головного мозку, на сьогодні немає. Лікарі радять лише вести здоровий спосіб життя: відмовитися від шкідливих звичок, харчуватися корисною їжею і піклуватися про своє здоров’я. якщо мало

Лікування менінгіоми без операції в TomoClinic

Точно так, як апарат КТ відкрив нову еру в отриманні медичних знімків, система томотерапіі американської компанії Accuray створила нову епоху в променевої терапії. Епоху, в якій в пріоритеті якість життя хворої людини. В Українському Центрі Томотерапіі використовується радіотерапевтична система Tomo HD – золотий стандарт серед апаратів для віддаленої променевої терапії. У ній поєднуються інноваційна технологія формування пучка випромінювання і щоденний контроль стану пацієнта і новоутворення по зробленим контрольним знімкам.

Це дає можливість і лікарям і пацієнтам бути впевненими у високій ефективності і безпеки виконуваної терапії. У ситуаціях, коли інше обладнання променевої терапії не дає результату, TomoTherapy® досягає мети з мінімальним рівнем опромінення здорових органів і тканин людини. Апарат томотерапіі комбінує в собі методику зрізу КТ з променевою терапією модульованої інтенсивності.

Апарат визначає контури новоутворення і здорові тканини, які його оточують для установки дозування опромінення. Після отримання даних зрізу комп’ютерної томографії, TomoTherapy® HD застосовує багатопелюстковий коллиматор, який контролюється ПК для регулювання рівня інтенсивності і форми радіації. «Пелюстки» коллиматора розкриваються і закриваються, направляючи промінь виключно на новоутворення, не ушкоджуючи прилеглі тканини. Луч може обертатися на 360 градусів, при цьому опромінюючи пухлина максимально точно.

Фокусуючи радіаційні промені навколо ураженої області, обробка відбувається при кожному обертанні по зрізах пухлини. При цьому здорові прилеглі тканини навколо не будуть зачіпатися, піддаючись лише слабкого радіаційного опромінення. Лікарі TomoClinic готові взятися за найскладніші випадки.

shutterstock_182346845.jpg

Наслідки і прогноз

У разі коли у людини була виявлена ​​доброякісна, чітко окреслена, менінгіома, що не проростає в навколишні тканини, фахівці прогнозують повне одужання. Але навіть доброякісні пухлини можуть рецидивувати в 3 відсотках випадків. Атипові рецидивують в 38%, злоякісні – в 78%.

Треба сказати і про 5-річний індексі рецидивирования пухлини в залежності від місця, де вона була локалізована. Найнижчий індекс у пухлин, розташованих у склепіння черепа – він становить 3%. Розташовані в області турецького сідла пухлини мають індекс 19%, а розташовані в області тіла клиноподібної кістки починають рости знову протягом п’яти років в 34% випадків. Найбільший індекс мають пухлини в області крил клиноподібної кістки і синуса, він становить від 60-100%.

Відповідальне ставлення до свого здоров’я і своєчасна діагностика допоможе впоратися з будь-яким новоутворенням. Якщо у вас вже є діагностичні дослідження і ви хочете отримати попередню дистанційну консультацію у наших фахівців, заповніть форму, консультація надається безкоштовно.


  1. Анна Сергеевна, доброго дня. Такой вопрос, разумеется, важно обсуждать индивидуально, понимая ситуацию по медицинской документации и анализам. Для консультации созвонитесь с нашей клиникой — 0 800 30-15-03. Спасибо!


  1. Доброго дня. Это нормально, когда патология видна с одной методикой скрининга и тяжело диагностируется (или вообще не диагностируется) с другой. Например, некоторые виды кист не могут быть зафиксированы одновременно на КТ, МРТ и УЗИ. Иногда определяющую роль играет контрастное усиление. Можно просмотреть метастаз на КТ с контрастным усилением, эластография на УЗИ поможет более точно диагностировать цирроз, что не сделает МРТ с контрастным веществом. Рентенологу важно проявить знания и внимательность, начиная с этого этапа, потому что неверно выбранный вид диагностики может кардинально изменить ее результат и, как следствие, повлиять на определение точного диагноза. Советуем провести дополнительную диагностику.


 1. Здравствуйте!На МРТ обнаружили менингиому лобной левой части головы размером 1 см.
  Какой безоперационный метод Вы можете предложить и сколько это стоит?
  Реабилитация?


  1. Методы лечения предлагает клинический онколог после изучения медицинских анализов и исследований. Стоимость лечения также определяется после изучения медицинской документации. Предлагаем Вам прислать все имеющиеся медицинские документы на https://tomocenter.com.ua/konsultatsii/dystantsionnaya-konsul-tatsiya/ или обратится на линию 0 800 30 15 03


 2. У меня есть снимки МРТ. Нашли образование в пинеальной области. Беспокоят головные боли, за месяц дважды были приступы тошноты и потеря аппетита.
  Могу ли я проконсультироваться в врачом и обсудить лечение?

Залишити відповідь

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано.