Меланома

Меланома (або рак шкіри) – найпоширеніше онкологічне захворювання, яке все частіше зустрічається у пацієнтів в будь-якому віці. Захворювання розвивається через пігментні клітини шкіри – меланоцити, а також з родимих плям (їх часто називають пігментними новусами). Даному виду онкології притаманний стрімкий розвиток, а на пізніх стадіях – ураження внутрішніх органів. Саме тому дуже важливо вчасно виявити новоутворення і вибрати правильну тактику лікування, щоб допомогти пацієнту назавжди позбутися від хвороби.

bfe5c8c5-4606-404a-ac73-13014a7daafd.jpg
Запідозрити хворобу можна, виявивши асиметричну пігментацію. І тільки після проведення біопсії точно ставлять остаточний діагноз. Новоутворення видаляють за допомогою хірургії, методом висічення.
Онкологія шкіри зазвичай розвивається у людей, родичі яких страждали від цього захворювання. На розвиток впливають зовнішні чинники. Цей вид патології становить 10 відсотків всіх недоброякісних утворень шкірних покривів. У людей, що входять у вікову групу від 15 до 39 років, патологія займає 3-е місце за частотою серед всіх онкологічних захворювань. У 80 відсотках випадків хвороба розвивається через надмірну інсоляцію. Дуже важливо, якомога раніше виявити проблему зі здоров’ям і пройти обстеження, від цього залежить результат терапії.

stroenie-melanomy-e1447866119374.jpg

Діагностування

Рання діагностика меланоми дуже важлива, тому що в противному випадку, через стрімке метастазування пухлини, вилікувати захворювання не вдасться. Для цього необхідно звернутися до досвідченого клінічного онколога. Обстеження спочатку проводиться шляхом огляду і лабораторних, інструментальних досліджень. Якщо на консультації онколог підозрює меланому шкіри, подальше обстеження проводиться за допомогою:

 • Хірургічної біопсії лімфатичних вузлів
 • Рентгенографією грудної клітини
 • Правилом ABCD (мнемонічне правило для діагностики меланоми)
 • Дерматоскопії
 • Гістології

Діагностика меланоми методом дерматоскопія дає можливість розглянути поверхню пігментного новоутворення при збільшенні в 10 разів. Результати дерматоскопії можливо висловлювати в балах, які відображають ступінь асиметрії, число відтінків, структуру пігментації і чіткість кордонів, корелюючи з ризиком переродження.

Під час біопсії ділянку новоутворення видаляють цілком, захоплюючи невражену область шкірних покривів і підшкірну клітковину приблизно на 5 мм. Для гістології надається взята ділянка цілком, так як патоморфолог повинен зробити з нього зрізи для вимірювання максимальної товщини новоутворення по Бреслоу. Ранка, яка залишилася після зрізу невеликого осередка, вшивається первинним швом.

Якщо видалено велике новоутворення, рана закривається пов’язкою і не вшивається, поки не буде поставлений діагноз. Поверхнева і пункційна біопсія не рекомендується. Іноді проводиться інцизійна біопсія, наприклад, для диференціальної діагностики лентіго-меланоми на обличчі або акральної форми новоутворення. Дуже важливо, вчасно виявити захворювання для подальшого ефективного лікування. Діагностика та обстеження в Українському Центрі Томотерапії, дають реальні шанси на одужання. Паралельно з вищеописаними методами дослідження призначається рентген, УЗД, МРТ, КТ, біохімія крові. melanoma-kozhi-foto.jpg

Лікування

Злоякісний наріст лікують оперативним шляхом. Хірургічне висічення меланоми і метастаз в регіонарних лімфовузлах сьогодні є основним методом терапії. Хірургія має на увазі висічення новоутворення в єдиному блоці з шкірних покривів, які його оточують. Також відбувається висічення підшкірної клітковини, яке підлягає фасції. Дефект на шкірних покривах після операції коригується за допомогою пластики.

Променева терапія при меланомі призначається в тому випадку, якщо ліквідація метастазів за допомогою операції неможлива, а також після видалення великих вторинних вогнищ для того, щоб попередити повторний розвиток патології. На жаль, сьогодні не винайдено препарат, який допоміг би вилікувати всі метастази. Хіміотерапія в якості профілактики після хірургії не застосовується.

Найбільш дієвими хіміопрепаратами при терапії раку шкіри є дакарбазін (ДТІК). При терапії можуть призначатися різні хіміопрепарати, а також їх комбінації. Якщо рівень ЛДГ, не перевищує 1,5 верхньої межі норми, лікар може призначити лікування меланоми хіміоіммунотерапією, в тому числі із застосуванням високих доз інтерлейкіну-2.

Лікування меланоми шкіри іншими способами не ефективні. Але, в ряді випадків ці методи лікування можуть загальмувати розвиток раку, скоротити розміри і кількість пухлинних поразок. До додаткових способів терапії можна віднести фотодинамічну терапію та загальну гіпертермію. ВГТ застосовується для терапії метастазів внутрішніх органів, тканин і шкірних покривів. ВГТ не призначається, якщо є метастази на голові і шиї. ФДТ призначається при терапії внутрішньошкірних метастазів малого розміру. Вона не виліковує хворобу, але терапія надасть виражену місцеву протипухлинну дію, не дає патології розвиватися. Лікування в Українському Центрі Томотерапії Томотерапія – це інноваційний метод терапії ракової пухлини. Даний метод лікування онкології поєднує нові форми модулювання інтенсивності дозування, а також передові методи планування опромінення, максимум точності КТ. Система Томотерпії заснована на інноваційних технологіях в області радіотерапії.

У медичному центрі в Україні проводять також паліативне лікування. Воно дозволяє полегшити стан людини, захворювання якої не піддається терапії. До паліативного лікування вдаються, коли не можна провести радикальну терапію. Ця методика продовжує життя пацієнтові, а також скорочує його страждання, покращує якість життя. Основна мета паліативного лікування – усунути біль і симптоми раку. У терапію входить:

 • Хіміотерапія.
 • Гормональна терапія.
 • Променева терапія.
 • Радіотерапія.
 • Прийом знеболюючих засобів.
 • Хірургія.

У медичному центрі застосовуються інноваційні протипухлинні ліки, які призначаються в індивідуальному порядку. Проведення хіміотерапії циклічне, щоб організм міг відновитися. У комплексі з основним лікуванням проводиться ефективна підтримуюча терапія. Її мета – усунення негативної симптоматики і поліпшення загального стану пацієнта.

Симптоми

Рак шкіри може виникати de novo або утворюватися з придбаного, або вродженого невоклітинного невуса. Пухлина на місці великого невуса нерідко утворюється в підлітковому віці.

Меланоми на місці вроджених невусів утворюються частіше, що свідчить про збільшення ризику переродження в ракове новоутворення. Основною ознакою переродження невуса є його асиметричність.

Асиметрія може проявлятися наступними ознаками:

 • Нерівномірне забарвлення.
 • Нерівномірна форма.
 • Нерівні структури.
 • Нерівні кордони.

Наприклад, на одному невусі можливо спостерігати різні відтінки кольору:

 • Світло-коричневий.
 • Білий.
 • Синій.
 • Чорний.
 • Червоний.
 • Темно-коричневий.

Симптоми меланоми шкіри пізніх стадій розвитку раку проявляються кровотечею з пухлини, але цьому можуть передувати подразнення, зміна забарвлення родимки або зміна розміру невуса. Дані зміни відображені в спеціальних анкетах з 5 і 7 пунктів і правилі ABCD. Також меланома шкіри на пізніх стадіях може мати такі ознаки:

 • Кровоточивість.
 • Сверблячка.
 • Больовий синдром.
 • Пігментація шкірних покривів.

Меланома поверхневого типу характеризується повільним розростанням родимки протягом декількох років. Стрімке розростання характерно для пухлини вузлової форми. Цей вид онкології характеризується крихкістю тканин і схильністю до виразки шкірних покривів в місці новоутворення.

Злоякісне лентиго або веснянки Хатчінсона діагностуються часто у літніх людей. Ще один різновид пухлини – периферичний лентіго, зазвичай діагностується у людей з темним кольором шкірних покривів і на більш пізніх стадіях, так як цей вид раку розвивається в важкодоступних для ока місцях, наприклад, на стопі.

Важливо розуміти, що як тільки розвинулася негативна симптоматика, слід негайно звернутися в хороший медичний центр. Повинна бути проведена грамотна діагностика та призначено ефективне лікування.

Ознаки

Ознаки меланоми шкіри відрізняються від характерних проявів інших видів онкології. Розпізнати ранній рак шкіри допоможуть наступні зовнішні симптоми:

 • Основний – асиметрія: неправильність форми.
 • Обмеження: нечіткий, дугоподібний нерівний край.
 • Колір: відсутність однорідності забарвлення, присутні світлі і темні, в ряді випадків практично чорні відтінки.
 • Діаметр: більше 5 мм.
 • Піднесення новоутворення більш ніж на 1 мм над звичайним рівнем поверхні шкірних покривів.

Крім перерахованих вище ознак також виділяють:

 • Спонтанна поява пігментної плями на чистих раніше шкірних покривах у людей старше 35 – 40 років.
 • Ознаки розростання.
 • Стрімке розростання пігментації.
 • Запалення родимки.
 • Намокання запаленого місця.
 • Кровотеча пігментних плям.
 • Сверблячка і печіння пігментної плями.

Проблематичними в діагностуванні є місця виникнення меланом під нігтями на руках і ногах. Меланоми, які мають не властиву чорну і коричневе забарвлення, також залишаються довгий строк не виявленими. Родимки, які відповідають одному або декільком вищеописаним ознакам підлягають оператівному видаленні з подальшою гістологією.

Також краще позбутися тих родимок, які розташовуються в місцях частої травматизації (наприклад, поясом штанів, ліфчиком і т. д.). Адже травмування родимок може спровокувати їх переродження в злоякісне новоутворення. Треба бути уважним до свого здоров’я, особливо якщо раніше людина часто отримувала сонячні опіки. Ультрафіолет є основним фактором розвитку раку шкіри. Тому при наявності численних родимок на тілі, від засмаги під відкритим небом і в солярії рекомендується відмовитися.

Часто пацієнти звертаються до онколога уже на стадії метастазування. Пухлина шкірних покривів дає безліч метастаз, які розвиваються стрімко. Саме тому так важливо провести ранню діагностику та профілактику патології, яка включає в себе виявлення смертельно небезпечних для життя людини родимок.

Фактори ризику

kak-viglyadit-melanoma-v-nachalnoi-stadii.jpg

Фактори помірного ризику раку шкіри, такі:

 • Систематичне інтенсивне опромінення ультрафіолетовими променями (для працівників офісу – тривалість відпочинку 14 днів).
 • Систематичне відвідування соляріїв у віці до 30-ти років.
 • Опромінення сонячними променями в дитинстві та підлітковому віці.
 • Світлі шкірні покриви.
 • Географічне розташування.
 • Імуносупресія.

Фактори високого ризику розвитку раку шкіри, такі:

 • Ракова пухлина в анамнезі (особливо до 40 років).
 • Присутність на шкіри більше 8 невусів, діаметром більше 6 мм.
 • Зміни в зовнішньому вигляді невуса.
 • Синдром диспластичних невусів і ракова пухлина шкіри в сімейному анамнезі.
 • Гігантський невус з народження (більше 150 мм).
 • Пігментована ксеродерма.

Спровокувати розвиток ракової пухлини може отриманий сильний опік від сонячних променів, присутність трофічних виразок або рубцевої тканини в області згинання кінцівок.

Стадії

Стадії меланома має властиві раковій патології, і вони такі:

1 стадія. Як виглядає меланома на ранній стадії? Особливість цього періоду полягає в розростанні пухлини, що не перевищує 1 см. Початкова стадія характеризується розподілом ракової клітини. Крім того, родимка розпушується, розм’якшується, новоутворення піднімається над поверхнею шкірних покривів, утворюється пігментація. Видаляють утворення на цій стадії за допомогою захоплення додаткової площі неураженої шкіри навколо небезпечної ділянки на відстані 10 мм.

2 стадія. На цій стадії новоутворення досягає розміру до 4 мм. Йде проростання пухлини всередину епідермісу. Тканини поруч з новоутворенням набрякають, розвиваються виразки. Крім того, в хворобливому осередку можна виявити рідкі виділення. Новоутворення розростається на лімфатичні вузли і шкіру. Лікують пухлину на цій стадії за допомогою висічення. А також видаляється разом з нею не менше 20 мм здорової шкіри розташованої поруч з осередком.

3 стадія. Триває розвиток метастаз, йде більше проростання углиб. Крім того, ракові клітини досягають лімфатичної системи. Розмір утворення перевищує поріг 4 мм. Родимка спливає кров’ю, розвивається больовий синдром, порушується цілісність шкіри, навколишнього осередку. Терапія проводиться не тільки за допомогою широкої ексцизії, але і видаленням лімфовузлів, які розташовуються поряд. Крім хірургії онкологи застосовують всі відомі методики лікування.

4 стадія (остання). Меланома шкіри на цій стадії невиліковна. Справа в тому, що на даному етапі ракові клітини знаходяться в крові. Вони швидко вражають людські органи і системи: печінку, легені, головний мозок, кістки, шлунково-кишковий тракт. Симптоматика на цій стадії розвитку меланоми практично не відрізняється від симптомів інших різновидів онкологічних патологій на останніх етапах. Спостерігається збільшення лімфовузлів, розвивається судорожний стан, організм послаблюється, з’являється больовий синдром в голові, змінюється колір шкірного покриву.

Якщо людина помічає розвиток негативної симптоматики, підозрює онкологію, то потрібно якомога швидше звернутися в хороший медичний центр. Важливо розуміти, що ракові пухлини на ранніх стадіях успішно піддаються лікуванню. Консультація онколога проводиться в Україні. На прийом можна записатися за телефонним номером.

Види

Медицині відомі такі основні види раку шкіри:

 • Поверхнево-поширюваний.
 • Вузловий.
 • Лентиго-меланома.
 • Акральна лентігіозна.
 • Ахроматична, або безпігментна.
 • Меланобластома.
 • Веретеноклеточний.

Розрізняють багато різновидів онкології шкіри, в залежності від клітинного складу і характеру поширення. Цю класифікацію можна пояснити тим, що різні форми мають різну тенденцією до локалізації та швидкості утворення метастазів. Вона дає можливість лікарю-онкологу зрозуміти, як ефективно лікувати патологію.

Крім перерахованих вище видів новоутворень, лікарі виділяють також пухлини кінцівок і піднігтьову меланому. А в залежності від осередка, рак шкіри може виникнути на обличчі, оці і т.д. Новоутворення на оці діагностується не часто і виявляється зазвичай при огляді у офтальмолога. Його можна переплутати з пігментною плямою, але в 5% випадків діагностується рак.

При розвитку дане захворювання характеризується стрімким падінням зору. На більш пізніх етапах хвороби втрачається сприйняття світла, і лікувати онкологію на пізній стадії стає все складніше. Тому при перших симптомах необхідно терміново записатися на прийом до онколога. 0d6b140b05_804781.jpg

Профілактика

З огляду на високу злоякісність меланом, профілактичні заходи цих новоутворень мають величезне практичне значення. Дуже велику роль в переродженні в злоякісність родимки має її травмування, яке супроводжується плином крові, розвитком запального процесу, інсоляцією. Травмі піддаються невуси, які розташовуються в місцях регулярного травмування. До таких місць відносяться:

 • Шкірні покриви голови.
 • Стопи.
 • Поперекова зона.
 • Коміркова зона.
 • Зона взаємодії з бюстгальтером і т. д.

В якості профілактики також рекомендується видалити всі пігментні плями з ознаками малігнізації. Не можна перев’язувати родимки і будь-які новоутворення нитками, зрізати лезом, ножицями. Також не рекомендується довго перебувати на сонці і відвідувати солярії. Корисно закривати очі сонячними окулярами. Також рекомендується хоча б раз на рік проходити загальний медичний огляд.

Лікування онкохворих меланомою шкіри є складним і дуже відповідальною справою. Необхідний особистий підхід до терапії пацієнтів, тому план лікування виробляється лікарями-онкологами в індивідуальному порядку. Питання та відповіді

Як розпізнати меланому?

Пухлина розвивається таким чином:

 • Змінюється розмір – йде розростання попередньої родимки або швидко утворюється нова родимка.
 • Змінюється форма – не є чіткими контури вже наявної родимки або нового утворення на шкірі.
 • Зміна забарвлення – різноманітність коричневих і чорних відтінків на старому або новому невусі, родимці.

Вторинні клінічні ознаки меланоми:

 • Розростання новоутворення більше 7 мм в діаметрі – часто доброякісні невуси (родимки) менше за розміром.
 • Розвиток запального процесу у не злоякісних новоутворень зустрічається не часто, якщо тільки вони регулярно не травмуються.
 • Виникають скоринки або кровотечі від зіткнення з одягом, наприклад, з бюстгальтером або шкарпетками. Зазвичай зустрічається на перших етапах розвитку раку і не властиво невусам.
 • При розвитку негативної симптоматики слід відвідати онколога. Лікар проведе огляд, призначить обстеження, підтвердить або спростує діагноз.

Особливості розвитку меланоми

В основному ракове утворення виникає у представниць слабкої статі, але може розвинутися і у чоловіків. Пухлина швидко розростається і представляє реальну загрозу для життя людини. Статистика по лікуванню даного виду раку не найпозитивніша, але прогрес в медицині присутній. Результат залежить від таких факторів:

 • Куди направлено розвиток. Якщо пухлина розростеться горизонтально, прогноз хороший.
 • Гендерна приналежність – жінки виліковуються частіше.
 • Пігментація – якщо вона є, то прогноз сприятливий.
 • Локалізація. Безпечніше розташування – руки.
 • Наявність виразок. Якщо є виразка, лікування треба проводити якомога швидше.
 • Товщина пухлини.

Злоякісне утворення не тільки стрімко розвивається, а й поширюється вглиб епідермісу – в кровоносні судини, лімфатичні вузли, а пізніше – внутрішні органи людини. Таким чином відбувається процес метастазування, в результаті якого органи перестають нормально функціонувати.

Як відрізнити родимку від меланоми?

Симпатична родимка на будь-якій частини людського тіла розчулює, привертає увагу, служить відмітною ознакою. Проте не кожна людина знає про те, що родимка (медична назва якої – невус) може іноді перероджуватися в НЕдоброякісне шкірне новоутворення – меланому. Симптоматика переродження в злоякісну пухлину наступна:

 • Сверблячка.
 • Нечіткі краї.
 • Випадіння волосся в місці невуса.
 • Поява виразок (як результат кровотеча), прогноз дуже поганий.
 • Колір у ракової родимки зазвичай чорний як зола, темно-коричневий.

Звичайна родимка не повинна ніяк турбувати. А ось якщо з’явилися ознаки переродження в онкологію треба терміново відвідати медичний центр. В іншому випадку настануть негативні наслідки. Важливо пам’ятати, рак піддається лікуванню тільки на перших стадіях. Бувають випадки лікування і на останній стадії, але вони вкрай рідкісні.

Безкоштовна дистанційна консультація в «Українському Центрі Томотерапії».

 1. Обнаружени вторини вогнища у мозку, и зрослися лимфатични вузли, пидозрюют що через зирвану родимку. Яки подальши иди? Щого починати и куда звернутися и якшо меланома пидтвердиться шанси е?

 2. Доброго дня,біля родимки з’явився білий нарост, турбує головний біль в області родимки,що робити?

 3. Побічні ефекти після того коли лікувалися уколами лаферобіону.Чи випадає волосся?

  1. Дякуємо за запитання. Для достовірної відповіді, будь-ласка зверніться до наших спеціалістів через форму дистанційної консультації. Ви можете додати до запиту медичну документацію. Кожна реакція організму, як і кожен випадок захворювання, – індивідуальні, тому чим більше інформації буде надано, тим точнішу відповідь Ви отримаєте.

  2. У мене на фоні лікування волосся не випадало , але почувалася богано, болі, судоми в м’язах, порушення ходи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.