Гліобластома головного мозку

Думка лікаря

Інженер-радіолог (медичний фізик) TomoClinic  Олексій Зінвалюк розповів про гліобластому:

«Мультиформні гліобластоми неймовірно агресивні і швидко ростуть, тому важливо діяти максимально швидко щодо діагностики та лікування пацієнта. Цей вид онкології вважається найбільш поширеним серед всіх, які зустрічаються в головному мозку. Лікувальна схема завжди складається з урахуванням міжнародних протоколів, стану здоров’я пацієнта, властивостей пухлини. Також ми беремо до уваги, чи було проведено опромінення раніше».

Пухлини мозку є досить рідкісним видом онкології і за статистикою займають 1,5% серед усіх видів пухлин. Вони можуть бути доброякісними і злоякісними. Чи можна вилікувати пухлину без операції? Можна, якщо пухлина не росте і не заважає довколишнім тканинам. Але в інших випадках, коли пухлина активно розвивається, без комплексного лікування не обійтися.

Раніше одним з факторів появи і розвитку пухлин вважався вік, але, на жаль, в Україні останнім часом фіксується все більше випадків діагностики новоутворень серед молоді. Причини стрімкої зміни статистики в бік хвороби на сьогоднішній день не встановлені фахівцями, як і не виявлено точні причини появи пухлин головного мозку.

Що таке гліобластома?

Гліобластома — це злоякісна пухлина, яка швидко розвивається всередині черепної коробки. В результаті активного розростання пухлина стає все більше, здавлює головний мозок і проростає в тканини, тим самим руйнуючи його. Такий вид пухлини вкрай небезпечний через швидке зростання і відсутність чіткої межі між здоровими і ураженими тканинами.

Що викликає гліобластому головного мозку?

Факторами ризику, що впливають на розвиток гліобластоми, вважаються:

 • Спадковість. Пухлина головного мозку в деяких випадках може виникати у членів однієї сім’ї.
 • Нейрофіброматоз. Це спадкове захворювання, при якому відбуваються генетичні порушення. Дана хвороба збільшує ризик розвитку гліобластоми.
 • Присутність астроцітром. Гліобластома головного мозку в 10% випадків розвивається саме з астроцитарної пухлини низького ступеня злоякісності.
 • Зовнішні фактори. Хімічні речовини, особливо такі, як полівінілхлорид, негативно впливають на гліальні клітини.
 • Менш небезпечним є іонізуюче віпромінювання. Вірусні захворювання, а також потрапляння в кору головного мозку вже заражених антитіл в ході природного кровотоку.
мультиформная глиобластома

Гліобластома: симптоми

Гліобластома головного мозку може діагностуватися на ранніх стадіях завдяки своїй симптоматиці. Якщо пухлина локалізується недалеко від центрів мозку, які відповідають за рухи або мову, то у людини можуть траплятися непритомність, раптові і безпричинні порушення мови і координації.

Також онкологія даного виду може проявляти себе через такі симптоми:

 • Часті головні болі різної сили, які неможливо нейтралізувати за допомогою таблеток
 • Натяки на блювотні позиви після ранкового пробудження
 • Погіршення зору і пам’яті, плутанина з запахами (втрата нюху)

Але, на жаль, немає гарантії, що у пацієнта проявляться саме ці ознаки. Пухлина може локалізуватися так, що не даватиме жодного тиску на активні центри і мозок.

Діагностика пухлин мозку в Україні

Перераховані вище симптоми — це привід негайно пройти обстеження. Гліобластома діагностується за допомогою таких процедур:

 1. Магнітно-резонансна томографія (МРТ) та комп’ютерна томографія (КТ). Якщо онколог підозрює, що у пацієнта гліобластома головного мозку, то він призначає МРТ/КТ з контрастуванням. Контрастна речовина допомагає виявити на знімку локалізацію, межі і розмір пухлини. Вартість процедур з контрастуванням буде дорожче, ніж звичайних.
 2. Пункційна біопсія — дослідження частинки тканини з пухлини для визначення її вигляду і підвиду. Таким способом можна діагностувати мультиформні гліобластоми.
 3. Ехоенцефалографія і електроенцефалографія.
 4. Ендоскопічне дослідження.

Індивідуальне лікування призначається пацієнту після проходження всіх необхідних діагностичних процедур, і тільки після них фахівець може давати прогноз.

диагностика глиобластомы

Гліобластома: лікування та профілактика

Лікування пухлин мозку — одне з найскладніших завдань для фахівців. Для цього може застосовуватися як комбінований метод (паралельне застосування хірургічного, променевого та хіміотерапевтичного методів), так і окремо проводиться опромінення головного мозку або хіміотерапія пухлин головного мозку. Бувають випадки, коли лікування проводиться без операції.

Також гліобластома може лікуватися за допомогою таких методик, як:

 • Радіохірургія. Використовується для лікування пухлин у важкодоступних місцях головного мозку. Особливо ефективна для лікування гліобластом на ранніх стадіях. Крім того, радіохірургія також проводиться після хірургічного втручання, що дозволяє знизити ймовірність рецидиву.
 • Променева терапія. Гліобластома непогано піддається лікуванню цією методикою. Найчастіше радіотерапію застосовують для лікування мультиформних гліобластом, які вже досягли розміру більше 30 мм.

Лікування гліобластом в TomoClinic

Інноваційні рішення в TomoClinic

TomoClinic — це сучасна онкологічна клініка європейського рівня, в якій вперше в Україні пацієнтам з онкологічними захворюваннями доступний найбільш точний і щадний метод лікування (томотерапія). Так як гліобластома — одна з найскладніших пухлин, наші фахівці, провівши всі необхідні діагностичні дослідження, підбирають оптимальний план лікування. Безкомпромісний для пухлини і щадний для організму.

Лікування променевою терапією

Апарат Tomo HD, встановлений в нашому центрі, є золотим стандартом серед систем для дистанційної променевої терапії. І навіть в тих випадках, коли інші методи безсилі, Tomo HD досягає поставленої мети з мінімальним рівнем опромінення здорових органів і тканин, таким чином дозволяючи продовжити лікування пацієнта.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію гліобластоми:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), glioblastoma — гліобластома

https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), glioblastoma — гліобластома

Central_Nervous_System_Cancers, glioblastoma — гліобластома

Вартість, необхідну кількість процедур, методи діагностики онкологічних захворювань — цю та іншу інформацію ви можете дізнатися, зателефонувавши в наш центр.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування гліобластом, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 30-15-03. Переможемо рак разом!​


 1. Здравствуйте, нам поставили диагноз глиобластома 4, опухоль оперировали, удачно, но мы столкнулись с вопросом что делать дальше?сколько нужно сеансов лучей терапии?какая стоимость одного сеанса?


  1. Добрый день, Ольга Владимировна! Каждый случай индивидуален, и наши специалисты смогут ответить на Ваши вопросы только онакомившись с диагностическими исследованиями. Количество сеансов и доза облучения подбираются для каждого пациента учитывая особенности организма и заболевания. Пожалуйста, отправьте Вашу медицинскую документацию для бесплатной дистанционной консультации, и наши специалисты в течение 2 дней ответят какую стратегию лечения лучше выбрать. Чтобы проконсультироваться перейдите по этой ссылке.


   1. Оперировались в Киеве. Институт нейрохирургии имРамаданова. Профессор Розуменко старший.

Залишити відповідь

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано.