Олігодендрогліома

Думка лікаря

Клінічний онколог TomoClinic Діана Митро говорить:

«Наш онкологічний центр справляється і з випадками олігодендроглії, які знаходять в будь-якому структурному відділі головного мозку. Лобова і скронева частка уражається найчастіше, і зазвичай це чоловіки після 30. Променева терапія може стати частиною комплексного лікування олігодендрогліоми».

Що таке олігодендрогліома?

Олігодендрогліома — пухлина головного мозку, яка виникає з типових гліальних клітин олігодендроцитів. Їх призначення — вироблення спеціальних жирових оболонок для нервових клітин.

Пухлина розвивається повільно, у деяких клінічних випадках для цілковитої діагностики та постановки кінцевого діагнозу знадобиться кілька років. За цей період пухлина набуває великих розмірів та чітких меж, що сприяє її виявленню.

Види олігодендрогліом:

 • Олігодендрогліома типова. Для пухлини цього виду характерна друга ступінь злоякісності. Новоутворення розвивається повільно, переважно має сприятливий прогноз. Цей вид пухлини частіше інших зустрічається при діагнозі олігодендрогліома.
 • Анапластична олігодендрогліома. Пухлина має третю (високу) ступінь злоякісності, швидко росте та поширюється. Формується з клітин, що зазнали мутації.
 • Олігоастроцитома змішаного типу. Пухлину відносять до третього ступеня злоякісності, але вона особливо небезпечна через високий ризик трансформації в гліобластому. Новоутворення стрімко розвивається, вражає головний мозок і несе загрозу для життя пацієнта. Олігоастроцитома складається з олігодендроцитів та інших клітин, пухлина здатна метастазувати.

Симптоми олігодендрогліоми

При всіх видах олігодендрогліоми через розвиток пухлини відзначають підвищений внутрішньочерепний тиск.

Існує низка загальних симптомів, що проявляються при розвитку пухлини у будь-якому з відділів головного мозку, а також специфічних, що виникають через локалізацію новоутворення.

При розташуванні пухлини в лобній долі, у пацієнта виникають порушення пам’яті: стає неможливим запам’ятовування великих обсягів інформації. Також складніше міркувати та рахувати. У деяких випадках спостерігається розлад особистості.

Якщо олігодендрогліома 2 ступеня розвивається в скроневій частині, виникають порушення мови, координації рухів та знижується гострота слуху. Деякі ознаки хвороби можуть нагадувати симптоматику нейрофіброми.

Загальні симптоми олігодендрогліоми:

 • Часта блювота (зазвичай, після блювоти, легше не стає)
 • Головний біль, запаморочення, відчуття втрати орієнтації в просторі
 • Порушення гостроти слуху
 • Часті перепади настрою, підвищена дратівливість
 • Прояви агресії, істерики, меланхолійність
 • Порушення координації рухів, слабкість у м’язах
 • Порушення процесів пам’яті
 • Зниження гостроти зору

олигодендроглиома

Діагностика олігодендрогліоми

Для сприятливого прогнозу важливо діагностувати олігодендрогліому на ранньому етапі. При перших розладах пам’яті, порушенні координації рухів і аналогічних симптомах пацієнт повинен звернутися до невролога. Після консультації та проведення тестів у невролога виникають підозри на онкологічне захворювання.

Методи діагностики олігодендрогліоми:

 • Магнітно-резонансна томографія. Дослідження дозволяє візуалізувати наявність пухлини, її форму та розміри. В складних клінічних випадках МРТ може проводитись із застосуванням контрастної речовини.
 • Комп’ютерна томографія. КТ призначають для отримання детальних зображень структур головного мозку в тривимірній проекції. Це дозволяє візуалізувати пошкоджені ділянки. Для більш інформативного обстеження комп’ютерна томографія також може проводитись з попереднім введенням контрастної речовини.
 • Електроенцефалограма. Дослідження проводиться з метою визначення активності півкуль мозку.
 • Аудіографія. Проводиться для визначення ступеня порушення гостроти слуху.
 • Біопсія. Взяття фрагмента новоутворення для гістологічного дослідження. Призначають для визначення ступеня злоякісності пухлини.

олигодендроглиома

Лікування олігодендрогліоми

Лікування пухлини головного мозку — комплексний і тривалий процес. Медикаментозна терапія може давати мінімальні результати через складність проникнення повз гематоенцефалічний бар’єр. Ефективними вважаються хірургічне втручання, променева терапія і лікувальний комплекс, що включає хіміотерапію.

Хірургічний метод

Хірургічне лікування олігодендрогліоми передбачає повну резекцію новоутворення з метою запобігання поширення на навколишні тканини.

Оперативне втручання проводять із застосуванням стереотаксичних систем. Метод передбачає операцію під контролем МРТ-системи. На моніторі зображується точне розташування пухлини, її межі та форма. Система спрощує дії хірурга і дозволяє максимально проникнути до пухлини нейрохірургічними інструментами. Перевага стереотаксичного втручання полягає в підвищеній безпеці пацієнта, зниженні ризику пошкодження життєво важливих відділів головного мозку та максимальному захисті від ускладнень.

Променева терапія

Інноваційні рішення в TomoClinic

У клініці встановлено сучасний апарат TomoTherapy HD і лінійний прискорювач Elekta Synergy. Інноваційне та максимально точне обладнання дозволяє контролювати процес лікування і впливати на новоутворення. Тактика лікування для кожного пацієнта підбирається індивідуально, залежно від стану пацієнта, показань і протипоказань.

Лікування променевою терапією

В TomoClinic лікарі з багаторічним досвідом роботи виконують ефективну терапію різних видів онкологічних патологій. Зазвичай найбільш ефективним є лікування з використанням декількох методик, одна з яких — променева терапія. Вона ефективно нейтралізує ракові клітини, при цьому мінімально впливає на людський організм. Якість та звичний спосіб життя пацієнта після лікування залишаються на хорошому рівні. Променева терапія — метод усунення олігодендрогліоми будь-якого розміру. Застосовується при неоперабельних пухлинах як самостійний метод лікування, а також в комплексі з хірургічним втручанням.

Хіміотерапія при олігодендрогліомі

Для максимальної результативності хіміотерапії препарати вводяться безпосередньо в тіло пухлини або спинномозкову рідину. Такий метод введення медичних препаратів застосовується для подолання гематоенцефалічного бар’єру.

В TomoClinic хіміотерапія при лікуванні олігодендрогліоми застосовується як самостійний метод, так і в комплексі з хірургічним втручанням та променевою терапією.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію олігодендроми:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), олігодендрогліома — oligodendroglioma

https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), олігодендрогліома — oligodendroglioma

Central_Nervous_System_Cancers, олігодендрогліома — oligodendroglioma

Прогноз при олігодендрогліомі

Залежно від різновиду пухлини головного мозку, місця локалізації та ступеня злоякісності визначається подальший прогноз виживання пацієнтів та якості їхнього життя. Важливим є вік пацієнта на період діагностування олігодендрогліоми.

При наявності класичного типу пухлини, що діагностується у пацієнтів молодше 40 років, сприятливий прогноз спостерігається більш ніж у 80% випадків. Якщо олігодендрогліома виявлена ​​у літньої людини, виникає ризик ускладнень і сприятливий прогноз становить не більше 50%.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування олігодендрогліоми, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 30-15-03. Переможемо рак разом!​


 1. Здравствуйте! Выявлена олигодендроглиома grade 2 мозжечка. Если удалить опухоль полностью, то какая вероятность рецидива? Возраст : 29 лет.


  1. Елена Сергеевна, доброго дня. На этапе, когда опухоль обнаружена на начальных стадиях, очень многое можно сделать для того, чтобы лечение прошло эффективно и без потери качества жизни пациента. Наша клиника на этом специализируется. Кроме того, ваше лечение должно проходить в соответствии с международными протоколами лечения. Вы уточняли у врача, так ли это в вашем случае? Если необходима операция, то на каком из этапов? Если вы обратитесь к нашим врачам-онкологам, они смогут вас проконсультировать касательно схемы терапии. В каждом случае она составляется индивидуально. Также с нашими врачами вы смогли бы обсудить и вопрос рецидива, процент его возможного появления после лечения, т.к. в каждом случае играют роль детали, а не только стадия, возраст пациента и диагноз сам по себе. Рады будем оказать вам помощь и дать верную информацию. Свяжитесь с клиникой по телефонам — https://tomocenter.com.ua/kontakty/


   1. Была сделана операция. Полное иссечение опухоли. Спустя пол года МРТ и все чисто. После операции решили, что никакого дополнительного лечения проводить не стоит.


   2. здравствуйте!! проведена операция, опухоль хирургически удалена. Гистология удаленной опухоли показала, что это олигодендроглиома. Подскажите, пожалуйста, какая терапия наиболее подходит после удаления- химиотерапия или лучевая. Заранее благодарна. Возраст 42 года


   3. Марина, день добрый. В современной онкологии в клиниках пользуются международными протоколами лечения, в которых четко прописан план лечения для каждого из заболеваний. Не исключением является и наша клиника, где сначала сверяются с протоколами, а потом принимают решение по следующему этапу лечения: когда он должен начаться, каким он должен быть и при каких условиях проводиться. Поэтому на этот вопрос вам сможет ответить только специалист-онколог в личной беседе. Записаться к нам на консультацию можно по бесплатному номеру – 0800 33 96 87. Контакт-центр работает каждый день. Спросите специалистов – и мы поможем.


 2. Добрый день . Меня зовут Павлов Антон. Удалили опухоль в январе 2019г. Рецидива нет,а симптомы остались. Препараты не помогают. (Атаракс ) и Ципролекс. Симптомы-зуд на коже, тревожное состояние, ухудшение зрения, (немного) . Что делать? Это похоже на рецидив?


  1. Доброго дня, Антон. Рецидив выявляется не по внешним симптомам, а на основе проведения диагностического исследования. Только после диагностики пациента можно утверждать о рецидиве, потому советуем вам ее провести. Если вы проходите плановые проверки после операции и МРТ/КТ не показывает наличие рецидива, то вы можете быть спокойны. Возможно, это побочные эффекты принятия препарата, но более детальный и профессиональный ответ вам сможет дать только лечащий врач. Советуем позвонить в клинику по телефонам, указанным на сайте. Желаем вам здоровья!

Залишити відповідь

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано.