Думка лікаря
Клінічний онколог TomoClinic Діана Митро говорить:
«Наш онкологічний центр справляється і з випадками олігодендроглії, які знаходять в будь-якому структурному відділі головного мозку. Лобова і скронева частка уражається найчастіше, і зазвичай це чоловіки після 30. Променева терапія може стати частиною комплексного лікування олігодендрогліоми».
Що таке олігодендрогліома?
Олігодендрогліома — пухлина головного мозку, яка виникає з типових гліальних клітин олігодендроцитів. Їх призначення — вироблення спеціальних жирових оболонок для нервових клітин.
Пухлина розвивається повільно, у деяких клінічних випадках для цілковитої діагностики та постановки кінцевого діагнозу знадобиться кілька років. За цей період пухлина набуває великих розмірів та чітких меж, що сприяє її виявленню.
Види олігодендрогліом:
- Олігодендрогліома типова. Для пухлини цього виду характерна друга ступінь злоякісності. Новоутворення розвивається повільно, переважно має сприятливий прогноз. Цей вид пухлини частіше інших зустрічається при діагнозі олігодендрогліома.
- Анапластична олігодендрогліома. Пухлина має третю (високу) ступінь злоякісності, швидко росте та поширюється. Формується з клітин, що зазнали мутації.
- Олігоастроцитома змішаного типу. Пухлину відносять до третього ступеня злоякісності, але вона особливо небезпечна через високий ризик трансформації в гліобластому. Новоутворення стрімко розвивається, вражає головний мозок і несе загрозу для життя пацієнта. Олігоастроцитома складається з олігодендроцитів та інших клітин, пухлина здатна метастазувати.
Симптоми олігодендрогліоми
При всіх видах олігодендрогліоми через розвиток пухлини відзначають підвищений внутрішньочерепний тиск.
Існує низка загальних симптомів, що проявляються при розвитку пухлини у будь-якому з відділів головного мозку, а також специфічних, що виникають через локалізацію новоутворення.
При розташуванні пухлини в лобній долі, у пацієнта виникають порушення пам’яті: стає неможливим запам’ятовування великих обсягів інформації. Також складніше міркувати та рахувати. У деяких випадках спостерігається розлад особистості.
Якщо олігодендрогліома 2 ступеня розвивається в скроневій частині, виникають порушення мови, координації рухів та знижується гострота слуху. Деякі ознаки хвороби можуть нагадувати симптоматику нейрофіброми.
Загальні симптоми олігодендрогліоми:
- Часта блювота (зазвичай, після блювоти, легше не стає)
- Головний біль, запаморочення, відчуття втрати орієнтації в просторі
- Порушення гостроти слуху
- Часті перепади настрою, підвищена дратівливість
- Прояви агресії, істерики, меланхолійність
- Порушення координації рухів, слабкість у м’язах
- Порушення процесів пам’яті
- Зниження гостроти зору
Діагностика олігодендрогліоми
Для сприятливого прогнозу важливо діагностувати олігодендрогліому на ранньому етапі. При перших розладах пам’яті, порушенні координації рухів і аналогічних симптомах пацієнт повинен звернутися до невролога. Після консультації та проведення тестів у невролога виникають підозри на онкологічне захворювання.
Методи діагностики олігодендрогліоми:
- Магнітно-резонансна томографія. Дослідження дозволяє візуалізувати наявність пухлини, її форму та розміри. В складних клінічних випадках МРТ може проводитись із застосуванням контрастної речовини.
- Комп’ютерна томографія. КТ призначають для отримання детальних зображень структур головного мозку в тривимірній проекції. Це дозволяє візуалізувати пошкоджені ділянки. Для більш інформативного обстеження комп’ютерна томографія також може проводитись з попереднім введенням контрастної речовини.
- Електроенцефалограма. Дослідження проводиться з метою визначення активності півкуль мозку.
- Аудіографія. Проводиться для визначення ступеня порушення гостроти слуху.
- Біопсія. Взяття фрагмента новоутворення для гістологічного дослідження. Призначають для визначення ступеня злоякісності пухлини.
Лікування олігодендрогліоми
Лікування пухлини головного мозку — комплексний і тривалий процес. Медикаментозна терапія може давати мінімальні результати через складність проникнення повз гематоенцефалічний бар’єр. Ефективними вважаються хірургічне втручання, променева терапія і лікувальний комплекс, що включає хіміотерапію.
Хірургічний метод
Хірургічне лікування олігодендрогліоми передбачає повну резекцію новоутворення з метою запобігання поширення на навколишні тканини.
Оперативне втручання проводять із застосуванням стереотаксичних систем. Метод передбачає операцію під контролем МРТ-системи. На моніторі зображується точне розташування пухлини, її межі та форма. Система спрощує дії хірурга і дозволяє максимально проникнути до пухлини нейрохірургічними інструментами. Перевага стереотаксичного втручання полягає в підвищеній безпеці пацієнта, зниженні ризику пошкодження життєво важливих відділів головного мозку та максимальному захисті від ускладнень.
Променева терапія
Інноваційні рішення в TomoClinic
У клініці встановлено сучасний апарат TomoTherapy HD і лінійний прискорювач Elekta Synergy. Інноваційне та максимально точне обладнання дозволяє контролювати процес лікування і впливати на новоутворення. Тактика лікування для кожного пацієнта підбирається індивідуально, залежно від стану пацієнта, показань і протипоказань.
Лікування променевою терапією
В TomoClinic лікарі з багаторічним досвідом роботи виконують ефективну терапію різних видів онкологічних патологій. Зазвичай найбільш ефективним є лікування з використанням декількох методик, одна з яких — променева терапія. Вона ефективно нейтралізує ракові клітини, при цьому мінімально впливає на людський організм. Якість та звичний спосіб життя пацієнта після лікування залишаються на хорошому рівні. Променева терапія — метод усунення олігодендрогліоми будь-якого розміру. Застосовується при неоперабельних пухлинах як самостійний метод лікування, а також в комплексі з хірургічним втручанням.
Хіміотерапія при олігодендрогліомі
Для максимальної результативності хіміотерапії препарати вводяться безпосередньо в тіло пухлини або спинномозкову рідину. Такий метод введення медичних препаратів застосовується для подолання гематоенцефалічного бар’єру.
В TomoClinic хіміотерапія при лікуванні олігодендрогліоми застосовується як самостійний метод, так і в комплексі з хірургічним втручанням та променевою терапією.
Протоколи лікування
Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію олігодендроми:
https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), олігодендрогліома — oligodendroglioma
https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), олігодендрогліома — oligodendroglioma
Central_Nervous_System_Cancers, олігодендрогліома — oligodendroglioma
Прогноз при олігодендрогліомі
Залежно від різновиду пухлини головного мозку, місця локалізації та ступеня злоякісності визначається подальший прогноз виживання пацієнтів та якості їхнього життя. Важливим є вік пацієнта на період діагностування олігодендрогліоми.
При наявності класичного типу пухлини, що діагностується у пацієнтів молодше 40 років, сприятливий прогноз спостерігається більш ніж у 80% випадків. Якщо олігодендрогліома виявлена у літньої людини, виникає ризик ускладнень і сприятливий прогноз становить не більше 50%.
Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування олігодендрогліоми, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 30-15-03. Переможемо рак разом!
Здравствуйте! Выявлена олигодендроглиома grade 2 мозжечка. Если удалить опухоль полностью, то какая вероятность рецидива? Возраст : 29 лет.
Елена Сергеевна, доброго дня. На этапе, когда опухоль обнаружена на начальных стадиях, очень многое можно сделать для того, чтобы лечение прошло эффективно и без потери качества жизни пациента. Наша клиника на этом специализируется. Кроме того, ваше лечение должно проходить в соответствии с международными протоколами лечения. Вы уточняли у врача, так ли это в вашем случае? Если необходима операция, то на каком из этапов? Если вы обратитесь к нашим врачам-онкологам, они смогут вас проконсультировать касательно схемы терапии. В каждом случае она составляется индивидуально. Также с нашими врачами вы смогли бы обсудить и вопрос рецидива, процент его возможного появления после лечения, т.к. в каждом случае играют роль детали, а не только стадия, возраст пациента и диагноз сам по себе. Рады будем оказать вам помощь и дать верную информацию. Свяжитесь с клиникой по телефонам — https://tomocenter.com.ua/kontakty/
Была сделана операция. Полное иссечение опухоли. Спустя пол года МРТ и все чисто. После операции решили, что никакого дополнительного лечения проводить не стоит.
Елена Сергеевна, доброго дня. Если это соответствовало международным протоколам лечения, значит так и должно быть.
здравствуйте!! проведена операция, опухоль хирургически удалена. Гистология удаленной опухоли показала, что это олигодендроглиома. Подскажите, пожалуйста, какая терапия наиболее подходит после удаления- химиотерапия или лучевая. Заранее благодарна. Возраст 42 года
Марина, день добрый. В современной онкологии в клиниках пользуются международными протоколами лечения, в которых четко прописан план лечения для каждого из заболеваний. Не исключением является и наша клиника, где сначала сверяются с протоколами, а потом принимают решение по следующему этапу лечения: когда он должен начаться, каким он должен быть и при каких условиях проводиться. Поэтому на этот вопрос вам сможет ответить только специалист-онколог в личной беседе. Записаться к нам на консультацию можно по бесплатному номеру – 0800 33 96 87. Контакт-центр работает каждый день. Спросите специалистов – и мы поможем.
Добрый день . Меня зовут Павлов Антон. Удалили опухоль в январе 2019г. Рецидива нет,а симптомы остались. Препараты не помогают. (Атаракс ) и Ципролекс. Симптомы-зуд на коже, тревожное состояние, ухудшение зрения, (немного) . Что делать? Это похоже на рецидив?
Доброго дня, Антон. Рецидив выявляется не по внешним симптомам, а на основе проведения диагностического исследования. Только после диагностики пациента можно утверждать о рецидиве, потому советуем вам ее провести. Если вы проходите плановые проверки после операции и МРТ/КТ не показывает наличие рецидива, то вы можете быть спокойны. Возможно, это побочные эффекты принятия препарата, но более детальный и профессиональный ответ вам сможет дать только лечащий врач. Советуем позвонить в клинику по телефонам, указанным на сайте. Желаем вам здоровья!