Метастатичні ураження кісток

Метастази в кістках – є вторинними онкологічними процесами в кісткових структурах, що з’являються через онкологічне ураження іншого органу. Потрапляння атипових клітин в глибинні структури досить поширене явище, яке зустрічається вже на пізньому етапі хвороби.

Ракові клітини поширюються у організмі та можуть спровокувати розвиток ураження в будь-якому з органів. Атипові клітини, що вражають кістки, поширюються через кровоносні судини, або ж прямим шляхом, через розвиток пухлини на сусідніх тканинах.

Головним симптомом метастаз в кістки є сильний біль, який неможливо вгамувати знеболюючими препаратами або компресією місця ураження. Причиною больового синдрому є вплив ракових клітин на природне функціонування остеобластів і остеокластів. Звичайним станом обох різновидів клітин є постійне моделювання кісткових структур (руйнування та відновлення). Пухлинні клітини порушують нормальну роботу, провокуючи сильний біль.

Діагностика метастатичного ураження кістки

Перша причина запідозрити метастази в кістки – анамнез пацієнта, де раніше вже було згадано про розвиток в організмі онкологічного процесу. Сильні болі в кістках, які не вгамовують знеболюючі препарати і які не є наслідком травми вимагають негайного дослідження на наявність метастаз.

Також комплексне дослідження необхідно пацієнту, у якого не діагностовано первинний осередок ураження. Виключати зв’язок болю і метастаз в кістки неможливо, так як багато злоякісні новоутворення проходять без явних ознак.

Методи діагностики метастаз в кістки:

 • Рентгенографія. Рентгенографія ділянки кістки, що турбує, призначається для виявлення патологічних порушень кісткових структур. На знімку чітко видно злами, забої, вивихи, та новоутворення, які можуть бути причиною болю;
 • МРТ. Магнітно-резонансна томографія надає візуалізацію кісткових структур. Чіткі зображення допомагають визначити наявність метастаз, їх розмір, структуру та межі поширення. Магнітно-резонансна томографія є нешкідливою та безболісною процедурою, дозволена для регулярного проведення;
 • КТ. Комп’ютерна томографія є пошаровим скануванням ураженої області, що забезпечує максимально точне дослідження ураженої зони. Завдяки багатошаровим зображенням вдається визначити характер і розмір пухлини, виявити структуру і точні межі поширення. Сучасний метод візуалізації не вимагає особливої ​​підготовки до процедури, дозволений для дітей і дорослих;
 • Сцинтиграфія. Метод функціональної візуалізації, який полягає у введенні в організм пацієнта радіоактивних ізотопів для отримання зображень за рахунок випромінювання. Двовимірне зображення дозволяє детально досліджувати кістки, підтвердити або виключити наявність метастаз;
 • Біохімічний аналіз крові. Дослідження призначається для визначення стану здоров’я пацієнта, а також для виявлення рівня кальцію в організмі. Гіперкальціємія – ускладнення, викликане підвищеним рівнем кальцію. Є симптомом патологічних порушень будови кістки і приводом запідозрити метастази.

Лікування метастаз в кістки

Перш ніж визначити тактику лікування, важливо провести повноцінну діагностику організму. Особливий вплив на вибір методів лікування надає наявність первинної пухлини, а також її локалізація, рівень поширення в організмі.

Оперативне втручання при метастазах в кістки проводиться рідко і частіше з метою паліативного лікування. Також операція може бути проведена при ускладненні (компресія спинного мозку, наявність патологічних переломів). Суть призначення операції полягає у відновленні функціональності кінцівки, а також значного зниження болю.

При агресивному перебігу хвороби, множинних метастазах у внутрішніх органах і при поганому стані здоров’я хворого – оперативне лікування не проводиться, адже може лише погіршити становище.

Для знеболення і зменшення компресії спинного мозку призначається ряд медикаментів, що сприяють поліпшенню метаболізму в нервових тканинах. Також можуть бути проведена ламінектомія або відновлення хребців із застосуванням кісткового цементу.

Хіміотерапія – метод лікування онкологічних захворювань, який забезпечує медикаментозний вплив на пухлину. Хіміотерапія при пухлині кістки може бути самостійним методом лікування або проводитись перед оперативним втручання. Часто хіміотерапія призначається і в післяопераційний період, з метою закріпити результат і надати загальний вплив на організм.

Променева терапія забезпечує вплив на пухлину іонізуючим випромінюванням. Це ефективно уповільнює ріст пухлини, знижує компресію на нервові з’єднання і сусідні тканини, що забезпечує полегшення симптомів.

Променева терапія особливо ефективна при ізольованих метастазах, розташованих в одній зоні кістки.

Різновиди метастаз в кістки

Види метастаз в кістки розрізняють виходячи з:

 • Пухлини, які частіше за інших провокують розвиток метастаз в кістки. Найбільший відсоток ймовірності розвитку метастаз в кістки виникає при раку молочної залози (близько 60%). Також часто провокує виникнення метастаз в кістки рак передміхурової залози – поширеність становить 51%. При раку шийки матки метастази в кістки досить рідкісне явище – менше 1%. Онкологічне ураження легень супроводжується метастазами в кістках приблизно 30% випадків. При раку щитовидної залози ускладнення у вигляді кісткових метастаз спостерігається в 55%;
 • Кістки, які більше за інших схильні до метастатичного ураження. Метастази в кістки черепа діагностуються в приблизно 20% випадків, з’являються при раку нирки або щитоподібної залози. Рак передміхурової і щитоподібної залози часто стає приводами утворення метастаз в кістки таза. Загальна кількість зареєстрованих випадків становить 48%. Метастази в плечові кістки часто стають вторинним процесом при раку легень і молочної залози. Метастази в ліктьових кістках виникають внаслідок раку легень та нирок;
 • Остеолітичні метастази. Особливість цього виду метастаз полягає у виробленні великої кількості клітин-остеокластів, що відповідають за розпад кісткової тканини. Відповідно остеолітичні метастази впливають на швидке та не контрольоване знищення кісткової тканини;
 • Остеобластичні метастази. Клітини-остеобласти навпаки сприяють відновленню кісткової тканини (в нормальному стані цей процес необхідний і успішно поєднується з дією клітин-остеокластів). При раку кісток, клітини-остеобласти виробляються в надмірній кількості, що стимулює розширення і ущільнення кісток.

Симптоми і ознаки метастаз в кістки:

 • Першим симптомом, що виникає при розвитку метастаз, є біль в місці ураження. Раніше за діагностику та ретельне вивчення історії хвороби лікарем, хворі схильні списувати симптом на артрит або остеохондроз. Згодом біль посилюється та стає нестерпним;
 • Гіперкальціємія. Є важким ускладненням при раку кісток, що виникає через вироблення високої кількості кальцію клітинами-остеокластами. Рівень кальцію, який потрапляє в кров, в кілька разів вище ніж витримують нирки. Це провокує розвиток поліурії, а також порушує нормальне функціонування безлічі органів;
 • Компресія спинного мозку. Зустрічається при розвитку метастаз в грудних, поперекових і крижових хребцях. Здавлювання нервових корінців спинного мозку провокує сильний біль, в особливо складних ситуаціях можливий параліч кінцівок;
 • Загальна слабкість, підвищена втомлюваність;
 • Неврологічні розлади;
 • Гіпотонія;
 • Порушення серцевих скорочень;
 • Нудота, блювання;
 • Проблеми з дефекацією;
 • Панкреатит.

Важливим симптомом запідозрити метастази в кістках може стати патологічний перелом. Злами виникають в більш ніж половині випадків розвитку метастаз в кістках. Вони частіше виникають у хребцях і тазостегнових суглобах. Через підвищену крихкість кісток, призвести до перелому може різкий рух. Поширені випадки множинних переломів зі зміщенням кісток.

Прогноз життя при метастазах в кістки

Прогноз виживання при новоутвореннях в кісткових структурах дещо краще, ніж при метастазах у внутрішніх органах. Але багато в чому сприятливість прогнозу залежить від локалізації метастаз, їх розміру, структури і відсутності ускладнень.

Пацієнтам важливо дотримуватися підтримуючої терапії, проходити необхідні курси лікування. Необхідно виключити сильні фізичні навантаження і уникати підняття важких предметів, при цьому більше відпочивати і користуватися допоміжними аксесуарами (корсет, милиці).