Хордома

Думка лікаря

Завідуюча лікувальним відділенням, лікар-радіолог (променевий терапевт) вищої кваліфікаційної категорії TomoClinic Наталія Серьогіна говорить:

«В онкологічному центрі TomoClinic лікують і таке рідке захворювання. Хордома — це всього 3% від всіх пухлин хребетного стовпа. Новоутворення сіро-жовте й оточене капсулою, виникає з причин порушення генетики, фізичного навантаження та спадкових хвороб кісток, а також в наслідок того, що вагітна жінка постраждала від радіоактивного опромінення».

Что такое хордома?

Хордома — злоякісна пухлина, що утворюється із залишків хорди ембріона (нотохорди). Нотохорда — це тимчасовий скелет, який є у кожного зародка. У період внутрішньоутробного розвитку відбувається формування постійного хребта, але частинки нотохорди можуть залишитися в організмі. З клітин нотохорди утворюється хордома.

Переважними місцями локалізації новоутворення є основа черепа і зона крижів. Розвиток хордоми в крижовому відділі зустрічається переважно у пацієнтів віком від 60 років, а пухлина в зоні потилиці — у молодих пацієнтів та осіб середнього віку. Приблизно в 15% випадків розвитку хордоми пухлина локалізується в інших частинах хребетного стовпа. Злоякісне новоутворення переважно вражає чоловіків, рідше — жінок.

Види хордоми

 • Класична
 • Хондроїдна
 • Диференційований тип

Класична хордома — найбільш поширений вид захворювання і зустрічається в понад 70% зареєстрованих випадків хордоми. Має форму вузла, оточеного спеціальною капсулою. Пухлина характеризується інфільтративним ростом, що означає наявність чітких меж новоутворення. Класична хордома відрізняється агресивним перебігом, схильна до проростання та руйнування навколишніх тканин. Для класичної хордоми характерна велика кількість судин, які розташовані в стромі пухлини. У розрізі новоутворення має жовто-сірий колір. Такий вид пухлини має три ступеня розвитку.

Хондроїдна пухлина діагностується в 20% випадків від загальної кількості хордом. Новоутворення переважно має сприятливий прогноз, частіше зустрічається у осіб жіночої статі. Хондроїдна хордома характеризується менш агресивним перебігом, ніж класичний вид злоякісного новоутворення. Пухлина має вигляд хрящової тканини.

Диференційований вид пухлини діагностується лише в 3% випадків захворювання. Є найбільш небезпечним і вимагає своєчасного виявлення. Відзначається агресивний перебіг та прискорена розповсюдженість пухлини. Диференційована хордома схильна до метастазування, в першу чергу вражає лімфатичні вузли з подальшим поширенням на віддалені органи (печінка, легені, головний мозок).

Симптоми хордоми

Основні прояви і симптоми хордоми залежать від місця локалізації злоякісного новоутворення, розміру, стадії і враження відповідних нервів. Пухлина розвивається повільно, тому перші ознаки виникають лише через деякий проміжок часу.

Розвиток пухлини в головному мозку супроводжується:

 • Дизартрією (порушенням вимови, що виникає в результаті ураження центральної нервової системи; спостерігається зміна голосу, він стає більш слабким)
 • Порушенням дихання
 • Проблемами з ковтанням
 • Перебоями в роботі серця, розвитком патологій серцево-судинної системи
 • Порушенням гостроти зору, глаукомою (порушенням зору, викликаним тиском пухлини на зоровий нерв)

При розвитку пухлини в зоні крижів спостерігається:

 • Біль в спині, зоні органів малого тазу (больові відчуття викликані тиском пухлини на органи малого тазу, стисканням нервових закінчень)
 • Порушення статевих функцій
 • Порушення функціонування органів малого таза (дисфункція кишки, сечового міхура)
 • Загальна слабкість, оніміння кінцівок (руки, ноги)

Діагностика хордоми

Першим викликати підозру на хордому може огляд лікаря-невролога. Вислухавши скарги, лікар проводить дослідження рефлексів та чутливості. За результатами обстеження призначаються додаткові діагностичні процедури.

Методи діагностики хордоми:

 • Аналіз крові і сечі. Загальний аналіз проводиться задля оцінки стану пацієнта в залежності від показників. Також загальний і біохімічний аналіз крові при хордомі проводиться перед хірургічним втручанням.
 • Рентгенографія. Залежно від локалізації пухлини може бути призначена рентгенографія черепа або рентген крижово-куприкового відділу хребта. За результатами знімка визначають ділянки зруйнованої тканини, дефекти кісток, початкові перегородки. При розвитку пухлини в черепі рентгенографія визначає руйнування клиноподібної кістки.
 • Комп’ютерна томографія. Дослідження призначається при хордомі в черепі або крижовому відділі. Комп’ютерна томографія дає можливість підтвердити наявність пухлини, а також оцінити розміри, форму, структуру і поширення.
 • Магнітно-резонансна томографія. Обстеження проводиться при будь-якому розташуванні хордоми, але максимально точним є при діагностиці пухлини, локалізованої в головному мозку. МРТ дозволяє визначити розмір, структуру, форму і поширення хордоми. Важливою перевагою магнітно-резонансної томографії є ​​оцінка зв’язку пухлини з мозком та судинами.
 • Ангіографія. Дослідження судин проводиться з метою визначення їх загального стану та залучення в пухлинний процес.
 • Біопсія. Метод дослідження, при якому проводиться забір частинок пухлинної тканини для подальшого гістологічного дослідження. Лабораторне дослідження клітин новоутворення дозволяє визначити характер пухлини і стадію розвитку.

Лікування хордоми

Лікування пухлини передбачає два головні методи:

Хірургічний метод лікування самостійно застосовується не часто, лише коли індивідуальна ситуація дозволяє провести повну резекцію пухлини разом з капсулою. Але через важкодоступне місце розташування і великі розміри новоутворення цілковите видалення пухлини проводиться вкрай рідко. Для повного видалення потрібна операція, яку небезпечно проводити через високий ризик пошкодження життєво важливих структур головного мозку.

Поширеним методом терапії є часткове видалення пухлини. Паліативна операція (видалення доступної частини новоутворення) дозволяє поліпшити якість життя пацієнта, дещо зменшуючи здавлювання нервових структур. У комплексі з частковим видаленням хордоми застосовується променева терапія.

Інноваційні рішення в TomoClinic

Медичний центр TomoClinic оснащений інноваційною системою TomoTherapy HD, діагностичним комплексом Toshiba Medical Systems і лінійним прискорювачем Elekta Synergy. Устаткування надає максимально точний вплив на пухлину, направляючи пучки іонізуючого випромінювання на хордому. За рахунок випромінювання відбувається руйнування ракових клітин, а здорові тканини знаходяться у максимальній безпеці.

Лікування променевою терапією

Променева терапія передбачає вплив пучків іонізуючих променів на новоутворення, що надає руйнівну дію на ракові клітини. Курс променевої терапії знижує больовий синдром, зменшує розміри пухлини і уповільнює прогресування. Крім традиційної променевої терапії може застосовуватися стереотаксична радіотерапія, що передбачає прицільний вплив пучками іонізуючого випромінювання в зону локалізації хордоми.

В TomoClinic променева терапія застосовується для лікування всіх видів раку. Кваліфіковані фахівці з багаторічним досвідом успішної боротьби з онкологічними захворюваннями допомагають пацієнтам позбутися серйозних хвороб і поліпшити якість життя.

У кожному клінічному випадку проводиться консиліум фахівців суміжних спеціальностей для розробки плану лікування.

При розвитку хордоми в черепі або зоні крижів хіміотерапія назначається вкрай рідко. Злоякісне новоутворення стійке до дії медичних препаратів, не схильне уповільнювати ріст пухлини і не викликає руйнування ракових клітин.

Протоколи лікування

Для ознайомлення з міжнародними протоколами лікування від організацій ESMO та NCCN ви можете пройти за посиланням (зареєструватися, завантажити PDF-файл) і дізнатися більш детальну інформацію про терапію хордоми:

https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/default.aspx#site (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), chordoma — хордома

https://www.esmo.org/Guidelines (Central Nervous System Cancers — рак центральної нервової системи), chordoma — хордома

Central_Nervous_System_Cancers, chordoma — хордома

Прогноз при хордомі

Прогноз при захворюванні залежить в першу чергу від рівня злоякісності новоутворення, розміру, ступеня поширення і наявності метастаз. При своєчасній та цілковитій резекції хордоми якість життя пацієнта і її тривалість значно підвищуються. Середнє п’ятирічне виживання пацієнтів становить понад 40%. Після оперативного або променевого лікування хордоми пацієнтам необхідно проходити комплексне обстеження із застосуванням комп’ютерної або магнітно-резонансної томографії кожні 3-5 місяців.

Звертайтесь в онкологічний центр TomoClinic для лікування хордоми, задавайте свої запитання нашим спеціалістам за безкоштовним номером 0 (800) 30-15-03. Переможемо рак разом!​


 1. Здравствуйте! Меня зовут Илья. У моего сына обнаружили хордому и сейчас ему проводят несколько операций ввиду больших размеров опухоли. Вы можете пояснить значение слов о прогнозах о пятилетней выживаемости? Это что, люди умирают если это не лечить и не оперировать в течении 5 лет?


  1. Илья, доброго дня. Вы должны понимать, что во всем мире есть множество онкопациентов с подобным диагнозом. Онкологические организации суммируют всю информацию о них в статистических сводках, исходя из множества значимых факторов (возраст, лечение, факторы риска и т.д). И прогнозы по каждому отдельному диагнозу делаются, исходя из стартовых данных (клинической картины, паспорта опухоли). Также много зависит от того, на каком этапе была обнаружена болезнь, как ее лечили, какими методами, насколько качественным было лечение и т.д. Прогноз при заболевании также определяется в первую очередь в зависимости от уровня злокачественности новообразования, размера, степени распространения и наличия метастаз. При своевременной, полной и успешной резекции хордомы качество жизни пациента и ее продолжительность значительно повышаются.

   Вы можете больше узнать о лечении хордом в Tomoclinic здесь — https://tomocenter.com.ua/ua/lechenie/lechenie-lokalizatsii-zlokachestvennykh-opukholey/hordoma/ В статье также узнаете о прогнозах при этом диагнозе и международных протоколах лечения, в которых обычно фиксируется статистика о выживаемости. О выживаемости пациентов с онкозаболеваниями можно узнать здесь — https://tomocenter.com.ua/ua/chitat/vizhiti-pri-raku-chomu-tse-vdayetsya-vse-bilshij-kilkosti-patsiyentiv/

   Что касается средней пятилетней выживаемости пациентов с хордомой, то она составляет более 40%. После оперативного или лучевого лечения хордомы пациентам необходимо проходить комплексное обследование с применением компьютерной или магнитно-резонансной томографии каждые 3-5 месяцев.

   Это означает, что при грамотном лечении практически каждый второй пациент с хордомой будет жить минимум 5 лет.

   Больше информации от специалиста-онколога вы сможете получить в личной беседе. Записаться к нам на консультацию можно по бесплатному номеру – 0800 33 96 87. Контакт-центр работает каждый день. Спросите специалистов – и мы поможем.


 2. Здравствуйте! у моего мужа обнаружили хардому чуть выше основания черепа.Бывает ли эта опухоль доброкачественной? и может ли она не увеличиваться?


  1. Елизавета Александровна, доброго дня. Качество опухоли сможет определить только биопсия, но если в вашем случае она невозможна, то врачи ориентируются на другие диагностические данные. Для ответа на ваш вопрос лучше заказать консультацию специалиста — по телефонам, указанным на сайте — https://tomocenter.com.ua/kontakty/

Залишити відповідь

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано.