Шлях до правильного лікування. Навіщо отримувати другу думку?

Не таємниця, що навіть підозра на рак змінює емоційний стан, настрій і плани людини. Якщо ж онкологічний діагноз встановлений, від рішень лікарів залежить життя. Тому потрібно, щоб ви були добре поінформовані про варіанти терапії та можливі альтернативи, щоб ви були впевнені і мотивовані на проходження лікування. У цьому процесі важливо дізнатися думку незалежного лікаря. Ось чому ми піднімаємо тему Second opinion — сучасного медичного поняття,  міжнародного терміна, що перекладається як «друга думка».

Що таке «друга думка»?

Це думка або порада експерта, який не є вашим лікарем. Зазвичай другу думку отримують в іншій клініці і в іншого фахівця. Будь-який діагноз або вже призначене лікування може привести вас до рішення про необхідність ще однієї думки. Ви можете отримати її як до початку, так і під час лікування.

Чому це важливо?

Щоб виключити неточність, яка може коштувати вам життя. Адже лікарі так само, як і всі люди, не застраховані від помилок — особливо з урахуванням того, як стрімко розвивається онкологія, як швидко змінюються стандарти і коригуються міжнародні протоколи.

У нашому центрі працюють фахівці, які можуть надати вам повну інформацію про методи лікування поширених форм раку. Наші лікарі нерідко виступають незалежними експертами в оцінці плану терапії, в тому числі і в складних, спірних випадках: наприклад, у вас може бути рідкісний рак або ви сумніваєтеся в діагнозі, або попереднє лікування не дало достатнього ефекту.

Пояснює головний лікар TomoClinic, клінічний онколог Степан Крулько: «Це абсолютно нормальна світова практика. Ми підтримуємо бажання пацієнта бачити об’єктивну картину. Якщо людина лікується в іншій клініці, вона завжди може звернутися до нас для перевірки правильності обраної тактики. Така консультація і називається “друга думка”».

Більше інформації

Друга думка — не вотум недовіри вашому лікареві, а крок, який дає можливість отримати більше інформації, якщо інший фахівець по-новому погляне на факти. Це допоможе вам прийняти зважене правильне рішення щодо лікування.

Наші лікарі завжди в курсі останніх досягнень у діагностиці та лікуванні раку завдяки своєму досвіду, постійній практиці, навчанню і вдосконаленню навичок. Ви можете отримати у них детальну професійну консультацію.

Для цього не потрібен дозвіл вашого лікаря, однак корисно обговорити з ним таке рішення. Ви можете чітко пояснити, чому хочете знати думку іншого експерта. Справжній професіонал завжди підтримає вас. Також важливо, щоб ваша медична інформація була доступна для отримання другої думки, і ваш лікар може допомогти з цим.

Мінімальні дані, які необхідні для отримання другої думки

  • Опис історії хвороби і діагноз.
  • Результати інструментальних і лабораторних досліджень.

Тобто для другої думки не обов’язково, щоб всі дослідження проводилися знову. Іноді може знадобитися фізичне обстеження або будь-яке додаткове дослідження.

Звертайтеся за другою думкою, тому що помилка в діагнозі — не рідкість

Переконайтеся, що у вас дійсно рак, перш ніж починати онкологічне лікування. Якщо діагноз встановлено, переконайтеся, що вас будуть лікувати правильно.

Звертайтеся за другою думкою, щоб:

  • підтвердити діагноз або спростувати його, або скорегувати;
  • визначити точно стадію хвороби;
  • отримати рекомендації з проведення додаткових досліджень;
  • переконатися в правильності обраної тактики лікування;
  • отримати інформацію про можливі варіанти лікування у вашому конкретному випадку.

Можливо, це дозволить сказати «ні» попередньому варіанту лікування

На прийомі наш клінічний онколог проаналізує медичні документи, обговорить з вами діагноз та історію хвороби, ви дізнаєтеся незалежну думку. Наша багатопрофільна команда також може розглянути ваш випадок, і ви отримаєте висновок консиліуму фахівців.

Якщо думка незалежного експерта співпала з думкою вашого лікаря, — це означає, що ви на правильному шляху.

Якщо ж думки розійшлися, варто ще раз проконсультуватися і обговорити все з незалежною третьою стороною, тобто отримати «третю думку».

Ви можете запросити другу думку, а іноді і третю, як форму підтримки для прийняття власного рішення. Можливо, це дозволить сказати «ні» певному варіанту лікування і піти іншим шляхом. Важливо, щоб за допомогою лікарів ви зробили власний правильний вибір.

Це не «прикро» для лікаря

Деякі пацієнти не хочуть обговорювати питання другої думки зі своїм лікарем — побоюються, що таким чином виказують йому недовіру. Це бар’єр, який ви повинні подолати, — ви боретеся за своє життя. Адже лікарі теж звертаються до своїх колег, щоб обговорити різні клінічні випадки, обмінятися досвідом.

Більшість фахівців розуміє, що тому, хто стикається з небезпечною для життя ситуацією або прийняттям важливого рішення, може знадобитися друга думка. Це корисно і в інших випадках: наприклад, для вашого душевного спокою, якщо у вас непроста ситуація та існують різні варіанти лікування; крім того, лікарю також буде цікаво почути думку колеги. Гарний фахівець завжди зрозуміє потребу в другій думці, і довіру між вами не буде порушено.

До кого звернутися з питаннями?

При виникненні питань щодо отримання другої думки і для запису на консультацію, телефонуйте за номерами, які ви бачите на сайті, — дзвінок безкоштовний з мобільних і стаціонарних телефонів по Україні.