Схильність до небезпечних захворювань: особливості жіночого і чоловічого організму

Кожен день 460 наших співгромадян дізнаються, що у них рак, і кожен день 260 осіб помирають від цієї хвороби, з них 35% в працездатному віці. Жінки частіше вмирають від онкології грудей, шлунка, товстої кишки і раку репродуктивних органів, чоловіки – від раку легенів, шлунка, простати, прямої і ободової кишки.

Лікування від раку в Україні не дотягує навіть до половини хворих, завмерши десь на рівні 40 з невеликим відсотків. Наведені дані погані ще й тим, що вони не змінилися в порівнянні зі статистикою 5-річної давності. Однак це говорить не про відсутність прогресу в діагностиці раку або його лікування, а про погану поінформованість людей в питаннях злоякісних захворювань і нехтуванні заходами профілактики. Чи можна щось змінити в цій страшній картині? Так можна.

Найголовнішою причиною високих показників смертності від раку є запізніле звернення до лікарів. Якщо рак виявляється на першій-другій стадіях, в 95% випадків він піддається лікуванню.

Коли і які обстеження потрібні для раннього виявлення раку

Нічого і ні від кого не чекати. Порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих, тому потрібно привчати себе до диспансеризації, тобто щорічному медичному огляду у фахівців, здачі лабораторних аналізів і комп’ютерну діагностику свого здоров’я з урахуванням свого віку. Починаючи з 21 року і до 39 років потрібно виконувати програму-мінімум – загальний і біохімічний (на показники холестерину і глюкози) аналізи крові, аналіз сечі, ЕКГ, огляд гінеколога, флюорографія легень.

З 39 років підсилюємо програму – клінічний аналіз крові і біохімічний аналіз крові. І жінки, і чоловіки додають здачу аналізу калу на приховану кров. Цей нескладний аналіз може з’явитися рятівним відправним моментом для виявлення важких захворювань шлунково-кишкового тракту, в тому числі онкологічних. За захворюваності рак товстого кишечника наполегливо тримає 2-е місце в Україні, а за смертністю серед чоловіків і жінок так і взагалі 1-е. Значить, потрібно вирушати на колоноскопію – найефективніший метод ранньої діагностики раку товстого кишечника з повним візуальним дослідженням стінок товстої кишки спеціальним зондом.

Колоноскопія дозволяє не тільки отримати повну картину слизової, а й здійснити забір тканини для детального лабораторного дослідження, а при наявності дрібних поліпів тут же видалити їх. Такий скринінг колоректального раку (раку товстого кишечника) показаний кожні 5 років всім, хто старше 50-ти. А якщо у вас є сімейний ризик (були близькі, які хворіли на цей вид раку), то скринінг треба починати в 40 років.

Спостерігайте за кишечником – кровотечі, запори, проноси – все це повинно насторожувати. А якщо ви побачили сліди свіжої крові в своєму калі, потрібно негайно звернутися до лікаря і здати аналіз на приховану кров.

Жіноче здоров’я вимагає особливої ​​уваги

women health

Жінкам щорічно слід проходити гінекологічне цитологічне дослідження, відвідувати мамолога, який призначає УЗД або мамографію молочних залоз. В останні роки у жінок зростає захворюваність на рак репродуктивних органів. Це може бути пов’язано і з більш раннім початком статевих відносин в 14-15 років, і з ростом кількості сексуальних партнерів, і з отримав широке поширення вірусом папіломи людини. Тому жінкам потрібно здавати спеціальні аналізи на специфічні антигени – СА 125. За допомогою цього аналізу можна на ранніх стадіях виявити рак шийки матки, який не дивиться ні на вік, ні на спадковість. Скринінг раку шийки матки пройти нескладно і робити це потрібно в обов’язковому порядку.

Кожна жінка з 25 років (або з початком статевого життя) один раз в 2 роки повинна відвідувати гінеколога, який за допомогою спеціального приладу робить колькоскопи (огляд шийки матки) і бере Пап-тест – клітини з шийки матки для цитологічного аналізу в лабораторії. Якщо ж вам вже поставлений діагноз лейкоплакії, ерітроплакіі піхви і шийки матки; папілярних і фолікулярних ерозій, поліпів шийки матки, то скрініга раку шийки матки потрібно проходити щорічно, оскільки ці захворювання відносяться до передракових.

Чоловіче здоров’я

Чоловіки з цього віку просто зобов’язані завести собі нову звичку – регулярне відвідування уролога, а якщо є проблеми з сечовипусканням, то потрібно бігти до уролога раніше. Рак передміхурової залози – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у чоловіків старше 45 років. З цього віку всім чоловікам слід проходити раз на 2 роки трансректальное УЗД (через стінку прямої кишки) і здавати два клінічних аналізу на онкомаркери раку простати – PSA і PSA free (простатоспецифічний антиген вільний). Рівні онкомаркерів – серйозний інформатор, який вчасно просигналізує нам про небезпеку.

Щорічний рентген легенів і скрініга інших ораганах і систем

І, звичайно ж, щорічний рентген легенів. Рак легенів довгий час протікає непомітно. Коли хворий схоплюється, зазвичай буває пізно. Сильний кашель, кровохаркання – це прояви вже пізній стадії захворювання, тому не обмежуйтеся флюорографией, йдіть до хорошого рентгенологу, здатному розглянути на рентгенівському знімку рак легені в самому початку.

Серйозні позиції останнім часом захоплює і рак шкіри, часто локалізуючись на спині, лопатці. Пам’ятайте, меланома – один з найпідступніших захворювань шкіри. Поводиться рак шкіри також підступно – не турбуючи хворого на ранній стадії. Тому будьте гранично обережні з засмагою під прямими променями сонця.

Вибирайте для відпочинку країни з кліматом, близьким до наших широт, а солярії, якщо не можете від них зовсім відмовитися, то хоча б з ліцензією. Слідкуйте за своєю шкірою – не нехтуйте візитом до дерматолога для звичайного огляду у фахівця. А якщо ваші родимка або пігментну пляму змінили свій колір, розмір або структуру, якщо ви виявили ущільнення або незагойна виразку – потрібно негайно йти до дерматолога.

Корисно також стежити за органами черевної порожнини, роблячи УЗД, бувати у офтальмолога для дослідження очного дна і визначення очного тиску і консультуватися у невролога для контролю кровообігу.

Якщо вам здалося, що запропоновані програми занадто не підйомною для вас, то візьміть за правило хоча б наступне. Жінки, раз на рік потрібно сходити до гінеколога, мамолога та ендокринолога. Чоловіки – до уролога. Рентген легенів – для всіх.

КТ МРТ Рак гортани-статьи Рак легких-статьи Рак молочной железы-статьи Рак простаты-статьи Рак прямой кишки-статьи Рак тела матки-статьи Рак шейки матки-статьи Рак языка-статьи УЗИ Украинский Центр Томотерапии биопсия боль депрессия диагностика диагностика рака заболевания здоровье лечение лечение рака лечения рака лучевая терапия (радиотерапия) мастопатия медицинский туризм меланома метастазирование метастазы при раке мифы о раке настроение и здоровье онкологічний центр TomoClinic онкопсихолог онкоскрининг опухоль особенности организма ответственность питание предрасположенность к раку профилактика заболеваний профилактика рака психология психоонкология психосоматика рак рак груди рак кожи рак матки рак простаты рак прямой кишки рак яичников рентген референс (второе мнение) своевременная диагностика симптомы рака современная медицина современный подход сохранить качество жизни специалисты УЦТ стресс технологии томотерапия туннельный синдром фахівці TomoClinic флюорография химиотерапия экспертиза