Лікування раку методом хіміотерапії: як вирішити проблему венозного доступу

Переважна більшість пацієнтів онкологічного профілю всіх вікових категорій, під час проходження лікувального процесу, зіштовхується з однією з найбільших проблем, яка не тільки погіршує якість їх життя,

але й може стати причиною призупинення процесу лікування та одужання на невизначений термін, а саме проблемою венозного доступу.

Регулярні курси поліхіміотерапії та пункції для постановки периферичних катетерів щоразу пошкоджують судинну стінку, тому, для зменшення ятрогенного пошкодження судинного русла, у світовій практиці вперше в 1979 році Hickman застосував інфузійний порт — систему для хіміотерапії, а вже з 1980 року налагоджене їх активне промислове виробництво і розповсюдження на світовому медичному ринку. На даний час використання порт — систем при хіміотерапії у хворих з онкологічними захворюваннями є “золотим стандартом”.

инфузионная система

В європейських країнах порти широко використовуються у пацієнтів з вперше виявленими онкологічними захворюваннями, яким планується багаторазове проведення курсів хіміотерапії. Крім того, інфузійні порти встановлюються пацієнтам з тонкими венами на руках та ногах, а також в педіатричній практиці. Дана система дає можливість введення різних препаратів в центральну вену на протязі тривалого часу, а саме від 6 місяців і до кількох років. Крім того інфузійна – порт система дозволяє спростити процедуру забору крові на лабораторні дослідження, суттєво полегшити парентеральне харчування, підвищити ефективність переливання компонентів крові, особливо тромбоконцентрату, а також певного переліку маніпуляцій та оперативних втручань, що потребують постановки центрального внутрішньовенного катетера. На жаль в вітчизняній онкологічній практиці дана методика застосовується досить рідко.

Що ж представляє собою внутрішньовенна інфузійна система для хіміотерапії?

Внутрішньовенна інфузійна система для хіміотерапії представляє собою резервуар у вигляді товстої монети діаметром приблизно 4 — 4,5 см і товщиною близько 1см. На його верхній плоскій поверхні встановлена мембрана із багатошарового селікона, через котру вводяться лікарські засоби та інфузійні розчини. Порт має тонку трубочку — катетер довжиною 10 — 15см, котра встановлюється в центральну вену, а при необхідності в артерію. Сам інфузійний – порт, як правило, встановлюється під шкірою у верхній третині грудної клітки, під час короткого оперативного втручання, що може проводитись в амбулаторних умовах під УЗ чи КТ контролем. Місце і спосіб постановки порт — системи визначається загальним станом пацієнта і запланованого виду і об’єму лікування.

порт-система

Можливі місця постановки внутрішньовенних інфузійних систем

Процедура постановки внутрішньовенної інфузійної системи для хіміотерапії

Процедура імплантації інфузійного порта проводиться в умовах рентген — операційної або під контролем ультразвукового апарату під місцевою анестезією у дорослих та загальним наркозом у пацієнтів дитячого віку. Під час процедури імплантації пацієнт не відчуває жодних больових відчуттів чи дискомфорту. Через 2 – 3 години після операції і перевірки на справність системи пацієнт може повертатись додому чи на наступний етап лікування.

Показання для постановки порт-систем

Постановку порт – систем рекомендовано проводити всім пацієнтам, котрим планується проведення багаторазових або тривалих курсів хіміотерапії , пацієнтам, що знаходяться на симптоматичному паліативному лікуванні, у котрих ускладнена постановка периферичного венозного доступа, а також пацієнтам, яким необхідне парентеральне харчування та трансфузії компонентів крові.

Основні переваги застосування внутрішньовенних інфузійних систем

  • Дозволяє налагодити постійний та швидкий венозний доступ при необхідності забору крові для лабораторних досліджень чи екстреного введення лікарських засобів з метою проведення реанімаційних заходів;

  • Суттєво знижує ризик розвитку флебітів на фоні постійних внутрішньовенних втручань під час лікування;

  • Дає можливість багаторазового введення препаратів подразнюючої дії (хіміотерапії), зменшує неприємні відчуття;

  • Використовується тривалий час без необхідності переустановки;

  • Дозволяє проводити всі види рентгенологічних досліджень ( КТ, МРТ) з та без контрастування, полегшує процес введення рентген — контрастних речовин;

  • Дає можливість проводити променеву терапію / томотерапію , а в педіатричній практиці полегшує процес седації пацієнтів під час проведення даного виду лікування.

  • Інфузійний порт встановлюється підшкірно, тому має мінімальний косметичний дефект;

  • Не створює дискомфорту при звичайному способі життя ( особиста гігієна, прийом душа та ванни, робота, заняття спортом, плавання в басейні;

  • Формує психологічний комфорт для більшості пацієнтів, так як нівелює острах частих болісних ін’єкцій.

Сучасні порт-системи забезпечують високу якість життя онкологічних пацієнтів всіх вікових груп при правильному догляді за ними.

КТ МРТ Рак гортани-статьи Рак легких-статьи Рак молочной железы-статьи Рак простаты-статьи Рак прямой кишки-статьи Рак тела матки-статьи Рак шейки матки-статьи Рак языка-статьи УЗИ Украинский Центр Томотерапии биопсия боль депрессия диагностика диагностика рака заболевания здоровье лечение лечение рака лечения рака лучевая терапия (радиотерапия) мастопатия медицинский туризм меланома метастазирование метастазы при раке мифы о раке настроение и здоровье онкологічний центр TomoClinic онкопсихолог онкоскрининг опухоль особенности организма ответственность питание предрасположенность к раку профилактика заболеваний профилактика рака психология психоонкология психосоматика рак рак груди рак кожи рак матки рак простаты рак прямой кишки рак яичников рентген референс (второе мнение) своевременная диагностика симптомы рака современная медицина современный подход сохранить качество жизни специалисты УЦТ стресс технологии томотерапия туннельный синдром фахівці TomoClinic флюорография химиотерапия экспертиза