Як самостійно провести огляд для виявлення раку шкіри?

Проблема раку шкіри актуальна у всьому світі: кількість вперше зареєстрованих випадків цього захворювання збільшується з кожним роком. Однак якщо, наприклад, в США смертність від цього виду раку становить 5%, то в Україні сягає 90%. Справа зовсім не у відсутності дорогої діагностичної апаратури.
Наприклад для підозри на розвиток меланоми спеціального обладнання не потрібно. Для постановки первинного діагнозу фахівцеві досить побачити перероджену родимку. Причина високої смертності в Україні криється в тому, що багато людей навіть не чули про основні ознаки раку шкіри, звідси – пізнє виявлення захворювання. Оскільки час грає найважливішу роль в діагностиці та лікуванні, виконання декількох простих кроків допоможе своєчасно розпізнати рак на своєму тілі.

Обстеження шкіри самостійно

Кращим способом самостійно виявити рак шкіри є самообстеження, або огляд. Для проведення обстеження шкіри виберіть певний день місяця і відзначайте його в календарі. Ретельно огляньте все тіло, нічого не пропускаючи. Після огляду всіх легкодоступних ділянок, за допомогою дзеркала проведіть обстеження геніталій, анальної області, шкіри між пальцями ніг, спини, а також інших важкодоступних ділянок. Можете скористатися схематичним малюнком тіла, щоб відзначати галочкою обстежені області і фіксувати всі родимки або плями, які Ви виявите на шкірі. Знайти таке зображення можна в Інтернеті.

Для обстеження шкіри голови скористайтеся допомогою друга, партнера або чоловіка. Розділіть волосся на невеликі ділянки, оглядаючи і обмацуючи шкіру на предмет ерозій, лусочок або шкірних поразок, що відрізняються за кольором.

Використання вертикального солярію і засобів для засмаги для всього тіла може привести до виникнення раку шкіри на вульві і пенісі. Поставтеся до обстеження шкіри з усією серйозністю, перевіряючи кожен сантиметр поверхні тіла. Щоб максимально правильно виконати таке обстеження, потрібно знати, що являє собою кожний окремий вид раку.

Базальноклітинна карцинома шкіри

picc2.jpg

Базальноклітинна карцинома є найбільш поширеною формою раку шкіри. Найчастіше вона з’являється на відкритих ділянках шкіри голови, включаючи вуха і шию. Карцинома має ерозійну природу, тобто локальне проростання раку в шкіру руйнує тканину. В результаті цього відбувається метастазування, або поширення, на інші ділянки на тіла.

Фактори ризику: перебування на сонці, використання солярію, схильність до появи веснянок, світла шкіра, часті сонячні опіки, що супроводжуються формуванням пухирів, і куріння.

Поразки є плоскими або злегка опуклі освіти рожевого або тілесного кольору з поглибленням посередині, часто супроводжуються кровотечею. Вони мають вигляд роз’їденої плоті і можуть виглядати як виразки або вогнища ураження, які просочуються, покриваються кіркою і не заживають. Розмір ураженої поверхні зазвичай становить 1-2 см.

Ознаки меланоми шкіри

picc3.jpg

У випадку з меланомою, особливо важливо виявити її на ранніх стадіях. Це найнебезпечніший вид раку шкіри. Меланому можна вилікувати, якщо розпізнати її на першій стадії. У міру прогресування раку в пізню стадію, показник виживання протягом декількох років становить менше 15%. Ураження шкіри, викликані меланомою, мають певні характеристики, на які можна орієнтуватися при самостійному огляді тіла. Ці характеристики об’єднані в схему ABCDE.

A позначає типову асиметрію в межах ділянки шкіри, де одна половина відрізняється від другої. .

Краї поразок (Border) будуть нерівними, рваними, порізаними або зазубреними, а не рівними і чіткими.

Колір шкіри (Color) на ураженій ділянці також зміниться, набуваючи розмитий забарвлення з чорними, коричневими і синіми вкрапленнями.

Слід також визначити діаметр (Diameter) вогнища ураження. Він, швидше за все, буде перевищувати 6 мм.

Згодом зовнішній вигляд родимки або ділянки ураження буде перетворюватися (Evolve), тобто змінюватися.

Люди з більш темним кольором шкіри повинні знати, що вони також знаходяться в групі ризику розвитку раку, зокрема, небезпечної форми меланоми – акральна лентігінозная меланома (АЛМ), яка не пов’язана з впливом сонця. Як правило, вона з’являється на долонях, підошвах або навіть під нігтями.

Плоскоклітинна карцинома (ПКК)

picc4.jpg

Плоскоклітинна карцинома починається з передракових уражень під назвою актинічний кератоз (АК), який ще не є раком. Вогнища АК виглядають як лусочки або ураження рожевого кольору і найчастіше з’являються на голові, шиї і тулубі. Часто такі ураження мають на дотик шорстку або лускату поверхню. Вони перетворюються на осередки ПКК, що представляють собою невеликі опуклі непрогресуючі безболісні бляшки з гладкими краями. Такі бляшки з’являються поодинці або групами. Зазвичай їх розмір не перевищує 2 см. Вони можуть свербіти, легко кровоточать і виглядають як незагойні рани, які не зникають, але і не ростуть.

Імовірність того, що осередки розміром більше 2 см перейдуть в агресивну форму і почнуть розповсюджуватися, становить 10-25%. Найбільш схильні до поширення ті пошкодження, які починаються з носа, губ, язика, вух, пеніса, скронь, волосистої частини голови, повік, мошонки, ануса, чола і рук.

У людей з множинними вогнищами АК ймовірність перетворення в ПКК щонайменше одного з них становить 6-10%.

У групі ризику розвитку ПКК знаходиться декілька категорій людей, включаючи осіб з хронічними ушкодженнями і захворюваннями шкіри. Ви також знаходитеся в групі ризику, якщо піддаєтеся надмірному впливу променів УФА або УФВ, радіоактивного випромінювання, хімічних канцерогенів і миш’яку. Крім того, фактором ризику є наявність ВПЛ (вірус папіломи людини), лейкемії або лімфоми, акне, а також прийом імунодепресантів.

Слідкуйте за зміною осередків ураження

picc5.jpg

Якщо під час огляду тіла Ви помітите будь-який з трьох різних видів уражень обов’язково зверніться до лікаря, якщо фахівець запевнив, що причин турбуватися немає, все одно встановіть за проблемними ділянками контроль. Будь-які підозрілі ураження необхідно сфотографувати і позначити червоним кольором на Вашому схематичному малюнку тіла. Коли Ви будете проводити обстеження в наступному місяці, зверніть увагу на зміни. Зробіть ще одну фотографію і проведіть порівняння.

Якщо є які-небудь зміни, навіть незначні, зверніться до дерматолога повторно. Принесіть малюнок тіла і фотографії на прийом, щоб лікар зміг краще зрозуміти ситуацію.

КТ МРТ УЗИ Украинский Центр Томотерапии биопсия боль депрессия диагностика диагностика рака заболевания здоровье лечение лечение рака лечения рака лучевая терапия (радиотерапия) мастопатия медицинский туризм меланома метастазирование метастазы при раке мифы о раке настроение и здоровье онкологічний центр TomoClinic онкопсихолог онкоскрининг опухоль особенности организма ответственность питание предрасположенность к раку профилактика заболеваний профилактика рака психология психоонкология психосоматика рак рак груди рак кожи рак легких рак матки рак простаты рак прямой кишки рак яичников рентген референс (второе мнение) своевременная диагностика симптомы рака современная медицина современный подход сохранить качество жизни специалисты УЦТ стресс технологии томотерапия туннельный синдром фахівці TomoClinic флюорография химиотерапия экспертиза