Без операції і без болю: біопсія легенів під контролем КТ

Ця історія сталася з однією нашою зовсім юною пацієнткою. До нас, в TomoClinic, звернулася 22-річна дівчина, налякана діагнозом, який поставили просто по рентгенограмі в поліклініці за місцем проживання. Прибула вона в центр в супроводі таких же розгублених і засмучених батьків. І хоча наші фахівці всю сім’ю відразу заспокоїли, пояснивши, що раку легенів в такому віці практично ніколи не буває, крапку у вирішенні проблеми поставили результати спеціального дослідження. У дівчини виявили запальний процес в легенях, що не має відношення до онкології, і призначили лікування.

Історія закінчилася благополучно, без непотрібного хірургічного втручання, тільки тому, що пацієнтка звернулася до нас вчасно і їй провели обстеження, яке в результаті чітко відповіло на питання, рак або не рак. Таке дослідження називається трансторакальна біопсія легені, проводиться під контролем комп’ютерної томографії та належить до одного з найсучасніших напрямків — інтервенційної радіології.

Що таке біопсія легенів під контролем КТ?

Це один з новітніх методів діагностики, що використовує метод комп’ютерної томографії, який допомагає визначити вузол або аномалію (масу) і взяти зразок тканини для дослідження під мікроскопом. Метод малоінвазивний і не вимагає загальної анестезії.

Дослідження необхідно провести, якщо у вас на рентгенограмі або на КТ лікар виявить підозрілу ділянку. Тільки результат гістологічного аналізу тканини дозволить точно визначити, що це: доброякісний вузол запального характеру або т. з. псевдопухлина, наприклад абсцес легенів, або туберкульоз, або первинна пухлина, або метастаз. Саме від результату буде залежати план лікування.

Чому важливо провести біопсію легенів при виявленні аномальної ділянки на знімку?

Проблема захворювань грудної клітини — легенів і середостіння — у всьому світі стоїть дуже гостро, не тільки в Україні. Рак легенів стабільно входить в першу «п’ятірку» за смертністю, а серед чоловіків посідає перше місце. Підступність хвороби в тому, що вона може маскуватися під бронхіт, пневмонію і т. і., та виявляють її часто на пізній стадії. Масштаби катастрофи в нашій країні явно недооцінені. Тому будьте уважні до себе. Чим раніше виявити рак, тим вище шанси на успіх лікування.

Як проходить процедура взяття біопсії під контролем КТ?

КТ-сканер являє собою велику машину, що має отвір, а в центрі короткий тунель. Ви будете лежати на діагностичному столі, який заходить в цей тунель і виходить з нього. Під безперервним контролем КТ-навігації наш досвідчений фахівець, інтервенційний радіолог Олег Горошенко, введе голку в шкіру і буде просувати її в осередок ураження. Вам потрібно лежати спокійно, намагатися не розмовляти і виконувати команди лікаря.

«У кожен момент часу завдяки скануванню я контролюю, де знаходиться кінчик голки, де мішень (вузол або маса), де критичні органи, які дуже важливо не зачепити. Роблю забір матеріалу так, щоб було не менше двох зразків, — два-три оптимально для подальших досліджень під мікроскопом. Величезна перевага КТ-сканування ще і в тому, що я миттєво можу побачити можливе ускладнення, і ми відразу приймаємо заходи, щоб усунути його. За відгуками наших пацієнтів, немає особливих хворобливих відчуттів, діє місцева анестезія», — Олег Горошенко пояснює, як працює процедура трансторакальної біопсії, яку можна сміливо назвати прицільною біопсією.

Як підготуватися до трансторакальної біопсії?

Вам необхідно здати на аналіз кров, щоб лікарі знали, чи все нормально зі згортанням, і переконалися, що немає ризику кровотечі. Крім того, потрібно пройти електрокардіографію та КТ з контрастом. Чому саме з контрастом? Тому що в цьому випадку на знімках дуже добре видно судини, і фахівець зрозуміє, як виконати біопсію безпечно, щоб не зачепити їх. КТ можна пройти за два-три тижні або безпосередньо перед процедурою.

Ви повинні повідомити лікаря про препарати, які приймаєте, в тому числі і про трав’яні домішки; розповісти, чи є у вас алергічні реакції, особливо на анестезію. Лікар може порадити вам припинити прийом аспірину або іншого препарату для розрідження крові протягом нетривалого періоду часу до процедури.

Також повідомте лікаря про недавні захворювання або хронічні хвороби, якщо вони у вас є. Якщо у вас цукровий діабет і ви приймаєте інсулін, слід поговорити з фахівцем, тому що може знадобитися коригування вашої звичайної дози інсуліну.

Жінкам потрібно завжди інформувати доктора, якщо є ймовірність вагітності. Деякі процедури з використанням променевих методів, як правило, не виконують під час вагітності, оскільки опромінення може бути шкідливим для плода.

Які існують протипоказання до проведення трансторакальної біопсії?

Протипоказанням може бути порушення роботи серця, а саме аритмія. У такому випадку необхідна консультація кардіолога, який призначить лікування. Якщо після лікування стан стабілізується, можна проходити процедуру біопсії.

З цього приводу Олег Горошенко зазначив: «Ми завжди заздалегідь попереджаємо пацієнтів про необхідність лікування, якщо є аритмія. Особливо це важливо для людей, які приїжджають до нас з інших міст чи сіл, щоб їм не довелося повертатися назад через неможливість провести процедуру без попереднього лікування аритмії».

Що відбувається після процедури?

Ви будете протягом двох-трьох годин лежати: перебувати в клініці під наглядом медперсоналу. Після цього буде проведений контроль, низькодозове КТ, щоб лікарі могли переконатися, що відсутні ускладнення. Якщо все добре і немає ускладнень, ви зможете поїхати додому. Якщо є які-небудь ускладнення, лікарі приймуть заходи для їх усунення і, можливо, ви залишитеся на ніч в клініці.

Які переваги трансторакальной біопсії?

  • Малотравматична (малоінвазивна) процедура, яка, на відміну від хірургічної біопсії, не вимагає розрізів і загальної анестезії.
  • Найвища точність і надійність методу для діагностики доброякісних і злоякісних вузлів і мас.
  • Мінімальний ризик ускладнень
  • Процедура, як правило, безболісна, а її результати такі ж високоточні, як і при проведенні біопсії з видаленням зразка тканини хірургічним методом.
  • Час відновлення нетривалий, і ви можете незабаром відновити свою звичайну діяльність.

Олег Горошенко: «Величезне значення має правильне планування — це одна з найважливіших моїх задач як інтервенційного радіолога. Адже людина дихає, всі органи знаходяться в русі, і потрібно дуже точно потрапити в рухому мішень. А найголовніше, що за результатами ми можемо встановити діагноз, визначити тип пухлини, якщо процес злоякісний, і розробити правильний план лікування в будь-якому випадку».

Важливо. Трансторакальна біопсія під постійним контролем КТ — унікальний для України метод діагностики захворювань легенів і середостіння. TomoClinic — один з небагатьох онкологічних центрів, де цей метод застосовують широко і успішно. Нерідкі випадки, коли пацієнти зверталися до нас за допомогою з вердиктом «метастази в легені», а наші фахівці за результатами біопсії знімали онкологічний діагноз.

До кого звернутися з питаннями?

У разі виникнення проблем, пов’язаних з діагностикою хвороб легенів або середостіння, або виникненні питань, телефонуйте за номерами, вказаними на нашому сайті https://tomocenter.com.ua — дзвінок безкоштовний з мобільних і стаціонарних телефонів по Україні.


  1. Добрый день вы в г Черкассы есть?
    Если нкт сколько у вас стоит консультация, лучевая линейная терапия, и обследование на апарате что б узнать есть онко или нету?


    1. Добрый день, Вера Григорьевна. Наша клиника находится в Кропивницком. Консультация, терапия, обследование имеют определенную цену, о которой вы можете узнать, позвонив на бесплатный номер клиники, указанный на нашем сайте http://www.tomocenter.com.ua Рады будет ответить на все ваши вопросы!

Залишити відповідь

Вашу адресу електронної пошти не буде опубліковано.

КТ МРТ Рак гортани-статьи Рак легких-статьи Рак молочной железы-статьи Рак простаты-статьи Рак прямой кишки-статьи Рак тела матки-статьи Рак шейки матки-статьи Рак языка-статьи УЗИ Украинский Центр Томотерапии биопсия боль депрессия диагностика диагностика рака заболевания здоровье лечение лечение рака лечения рака лучевая терапия (радиотерапия) мастопатия медицинский туризм меланома метастазирование метастазы при раке мифы о раке настроение и здоровье онкологічний центр TomoClinic онкопсихолог онкоскрининг опухоль особенности организма ответственность питание предрасположенность к раку профилактика заболеваний профилактика рака психология психоонкология психосоматика рак рак груди рак кожи рак матки рак простаты рак прямой кишки рак яичников рентген референс (второе мнение) своевременная диагностика симптомы рака современная медицина современный подход сохранить качество жизни специалисты УЦТ стресс технологии томотерапия туннельный синдром фахівці TomoClinic флюорография химиотерапия экспертиза